Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Více než polovině Čechů komplikovala inflace a ceny energií situaci s bydlením. Oproti loňsku jsou však optimističtější

I přes to, že se více než polovině Čechů zkomplikovala situace s bydlením v důsledku vysoké inflace a cen energií, jsou v úvahách o dosažitelnosti vlastního bydlení mnohem optimističtější než loni.

O desetinu totiž klesl počet těch, kteří si myslí, že si vlastní bydlení nebudou moci dovolit. Optimističtí jsou Češi i v otázce cen nemovitostí. Přes dvě třetiny z nich věří v zastavení růstu, či dokonce pokles cen. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments. Problémy však mohou mít lidé, kterým končí fixace hypotéky. Pokud před pěti lety uzavírali hypotéku na 5 milionů korun, budou nově platit téměř o 8 500 Kč měsíčně více.

BLÝSKÁNÍ NA LEPŠÍ ČASY?

Zatímco v minulém roce Čechy ohledně bydlení nejvíce trápily ceny energií (38 %), letos je to díky vládnímu zastropování cen a zlevňování dodavatelů již pouze 30 %. Opačný trend můžeme pozorovat u růstu inflace, která trápí čtvrtinu respondentů, zatímco loni to bylo 21 procent. I přes to však začínají být Češi pozitivní. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který proběhl v průběhu letošního září. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

„Loni v srpnu dosáhly ceny energií nevídaných výšin a finanční situaci českým domácnostem významně zkomplikovaly. Nyní pozorujeme oproti loňskému podzimu stabilizaci situace. K té přispělo zastropování cen energií, postupné zlevňování cen dodavateli, ale také mírné snížení cen nemovitostí či snižování úrokových sazeb hypoték, byť snížení spíše nepatrné. Mezi Čechy lze tak cítit mírný optimismus ve vidině pořízení si vlastního bydlení. Oproti tomu je stále trápí vysoká inflace. Ta i přes svůj pokles zůstává poměrně vysoká a v peněženkách Čechů i nadále po dvou letech představuje hlavního strašáka,“ komentuje výsledky průzkumu Marek Bečička, ředitel Product & Real Assets Generali Investments CEE.

Aktuální příznivý vývoj se tak promítá do nadějí Čechů na pořízení vlastního bydlení. Oproti loňskému roku tak klesl z 88 na 80 procent podíl Čechů, kteří si myslí, že kvůli inflaci, cenám energií a úrokovým sazbám si nebudou moci dovolit vlastní bydlení.

33 METRŮ ZA 5 MILIONŮ

Mezi Čechy, kteří hypotéku již čerpají, stouplo procento těch, kteří mají aktuálně problém se splácením hypotéky. Mohou za to, mimo jiné, končící pětileté fixace hypoték, které se týkají každoročně desetitisíců Čechů.

„Ještě před pěti lety bylo možné za 5 milionů korun koupit menší byt v Praze o ploše 48 metrů čtverečních. Při využití hypotéky s dobou splácení 30 let a LTV ve výši 80 % ceny nemovitosti činila splátka něco málo přes 15 tisíc korun měsíčně. Letos by si za stejné peníze pořídili byt o velikosti 33 metrů čtverečních, pohoršili by si tedy o 15 metrů a připlatili o zhruba 10 tisíc,“ komentuje Bečička.

Zatímco v roce 2018 představovala splátka 15 tisíc Kč přibližně 47 % tehdejšího průměrného čistého platu v Praze, splátka 24 až 25 tisíc Kč po konci fixace aktuálně odpovídá celým 58 %.

ČEŠI JSOU OCHOTNÍ PLATIT MĚSÍČNĚ ZA BYDLENÍ MÉNĚ

Zatímco na podzim 2022 byla více než pětina českých domácností ochotna zaplatit za bydlení měsíčně do 15 000 Kč, letos je to již pouze 22 %. Stouplo tak procento Čechů, kteří měsíčně utratí za bydlení maximálně do 10 000 Kč. A to z původních 34 % na 38 %.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.