Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Sankce vůči Rusku jsou směšné. Obchoduje se čile dál

Autor: Michal Valentík

Po mediálním tlaku z poloviny března je klid a obchod mezi Ruskem a EU jenom kvete. Ještě aby ne. Německo si nemůže příliš vyskakovat, je na Rusku závislé

Pravděpodobně stejně jako nejznámější ruský Vladimír sleduji s úsměvem sankce západu vůči Rusku. Proč s úsměvem? Dohromady proběhly dvě faktické vlny sankcí ovšem za doprovodu  tuny komentářů, článků a plamenných projevů, jak Rusko doplatí za anexi Krymu. Uběhly téměř dva měsíce a je ticho po pěšině. Mediální smršť, která zvýšila sledovanost a čtenost médií, utichla.

Německo bez jádra

Obchod mezi Ruskem a EU stále vesele pokračuje. Aby ne, když Německo jakožto lídr EU je na Rusku částečně závislé. Jednak energeticky, protože Německo odebírá jednu třetinu své spotřeby plynu a ropy právě z Ruska. K tomu ještě přičtěme rozhodnutí Německa přestat vyrábět elektřinu z jádra, protože tisíce kilometrů na východ bouchla jaderná elektrárna Fukušima a to za podmínek, které jsou v Německu nemožné.

6000 německých firem

Druhý důvod proč Německo vůči Rusku taktně mlčí, je skutečnost, že v Rusku podniká přes šest tisíc německých firem. Jenom v minulém roce německé automobilky prodaly v Rusku více jak 132 tisíc nových vozů a celkově díky Rusku je zaměstnáno přibližně tři sta tisíc Němců. Západní státy dobře vědí, že proti Rusku žádné dlouhodobé ekonomické páky nemají. Proto jsou sankce vůči Rusku bezvýznamné. Jsou si toho vědomi i akciové trhy resp. investoři. Graf níže ukazuje vývoj ruského akciového indexu MICEX. Na grafu jsou vertikálně označeny obě vlny sankcí. Jak je vidět, tak sankce investory nevyvedly z rovnováhy a ruské akcie vesele posilovaly. 

Graf - ruské akcie
Micex, zdroj:Bloomberg