Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Investiční témata

Investice do udržitelnosti přinášejí nejen dobrý pocit, ale také zajímavé zhodnocení

Velkým hitem mezi investory se v posledních letech stávají investice do odpovědných společností nebo fondů investujících do společností podnikajících v souladu s ESG kritérii. V současné době do nich investuje 8 % Čechů a není se čemu divit. Velký růst udržitelných společností podporuje legislativa Evropské unie. Udržitelnost tak nebude již pouhým trendem, ale nezbytností v rámci podnikání.

Česká ekonomika směřuje k zdravějšímu růstu. Američané zvýšili cla na dovoz z Číny

Nečekaný vývoj obchodní politiky poslal akcie do červených čísel a květen se stal pro akcie dokonce nejhorším měsícem roku. USA totiž oznámily nová cla na Čínu a zakázaly spolupráci domácích firem s čínským gigantem Huawei. Česká ekonomika vykázala solidní mezičtvrtletní růst HDP 0,6 % a 2,6 % meziročně.

ČNB zvýšila úrokové sazby. Eurozóna překvapila solidním růstem HDP

Na globálních trzích i ve středoevropském regionu v dubnu klesly ceny vládních dluhopisů. V případě těch českých měly kromě vnějších faktorů vliv také kroky ČNB. Ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úrovně od loňského listopadu.

Globální faktory vedou k růstu cen středoevropských vládních dluhopisů

Ceny vládních dluhopisů v Německu a USA výrazně vzrostly. Podpořila je Evropská centrální banka (ECB) i americký FED, které pro letošek de facto odbouraly scénář zvyšování úroků. V eurozóně působí nepříznivě signály ze zpracovatelského průmyslu.

Hospodářské výsledky firem příznivá překvapení nepřichystaly

Vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy americkými a Čínou znovu podpořil akcie. Rostoucí jádrová inflace v České republice vrací do hry otázku zvýšení úroků ČNB.

Další zvyšování sazeb v USA? V nejbližší době téměř vyloučeno

Akcie se otočily k růstu. Díky příznivější obchodní politice, cenám komodit i výsledkům společností. Další zvyšování úrokových sazeb v USA je v nejbližších měsících téměř vyloučené.

Trhy se obávají slabšího růstu ekonomiky a výhledu měnové politiky v USA

Řada nejistot by měla být v roce 2019 vyřešena. Finanční trhy se ale v následujících měsících budou muset vyrovnat se zpřísňováním měnové politiky hlavních světových centrálních bank.

Vývoj rizikových aktiv byl smíšený, množství rizik znejisťuje investory

Výsledková sezóna byla silná v USA, kde 78 % společností překvapilo pozitivně. Jde o druhé nejvyšší procento od roku 2008. V Evropě zatím pozitivně překvapilo jen 50 % výsledků.

Sentiment na rizikových aktivech se prudce zhoršil

Říjen byl pro akcie jako horská dráha. Výsledková sezóna nepůsobí podpůrně. V Evropě akcie spadly o 5,6 %. Zveřejněné firemní zisky nejsou uspokojivé, jen 43 % společností překonalo očekávání. A to je nejméně za posledních 5 let.

Hattrick na sazbách ČNB může být v listopadu následován dalším zvýšením úroků

Akcie ovlivnily ceny komodit, napětí v mezinárodním obchodě i italská politika. Italská vláda překvapila trhy, když představila rozpočet na příští rok s deficitem. Dostala se tím do křížku s Bruselem.

Růst jádrové inflace povede k dalšímu zvýšení úroků ČNB

Bankovní rada ČNB bude 26. září diskutovat, zda zvýší potřetí v řadě sazby, nebo jestli s tímto krokem počká na listopad. Akciové trhy ovlivnilo napětí v mezinárodním obchodě, dění v Turecku a Rusku a zveřejněné hospodářské výsledky společností.

Většina akciových trhů posílila, podpořily je výsledky i uvolnění obchodního napětí

Trhy sledují nadále obchodní napětí mezi USA, Čínou a Evropou. Obavy zmírnilo setkání prezidenta USA Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera. Akcie reflektovaly pozitivní výsledky za 2. čtvrtletí. ČNB počátkem srpna dále zvýšila úroky.

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků

Akcie rozvíjejících se trhů včetně střední a východní Evropy (CEE) trpěly kvůli obchodním válkám. Investoři monitorovali i summit G7, setkání lídrů Severní Koreje a USA či zasedání FEDu a ECB.

K ukončení korekce akcií přispělo zmírnění geopolitických tlaků i firemní výsledky

Nižší geopolitické pnutí a dobrá data z ekonomiky USA vedly k poklesu cen vládních dluhopisů. Nová výsledková sezóna je v USA zatím pozitivní, zatímco v Evropě je spíše slabší - zde však dosud reportovalo jen 20 % společností.

Další korekci na akciových trzích živil strach z obchodních válek i aféra Facebooku

Nižší inflace, kombinovaná s obavami z obchodních válek, vedla k růstu cen vládních dluhopisů. Zisky společností z indexu S&P 500 by letos měly podle analytiků růst o více než 19 %.

Trhy odrážely jiné faktory než dobré firemní fundamenty

Na dluhopisové trhy působí kombinace růstu rizikové averze a obav ze zpřísňování měnové politiky. Chystá se historické politické jednání mezi USA a Severní Koreou. Hrozba uvalení dovozních cel ze strany USA znepokojila investory.

Trhy začínají upírat pozornost na riziko růstu inflace

Akcie začaly rok prudkými růsty. Leden přinesl přírůstky pro téměř všechny akciové trhy, včetně rozvíjejících. Ceny vládních dluhopisů vykázaly pokles, který “byl tažen” obavami z přelití silného hospodářského růstu do inflačních tlaků a do přitvrzování měnové politiky.

Akcie měly úspěšný rok. Díky silné ekonomice, výsledkům firem i reformám v USA

Většina akciových trhů v prosinci rostla, podpořena byla schválením Trumpovy daňové reformy. Nejúspěšnějšími sektory byly v USA i Evropě technologie a základní materiály, zatímco telekomunikace klesly v obou regionech.

Dobré výsledky společností i politické nejistoty v Evropě

Finanční trhy ovlivňovaly i v listopadu firemní výsledky. Ty byly počtem pozitivních překvapení lepší v USA než v Evropě. Tu ovlivňují politické nejistoty.

Čtvrtletní výsledky amerických firem překvapily

Rušná výsledková sezóna a hodnocení výroků centrálních bankéřů v červenci ovlivňovaly trhy nejvíce. Zisky amerických firem meziročně vzrostly o 9 %, což je o 2,5 procenta nad predikcemi analytiků. Česká národní banka (ČNB) počátkem srpna zvýšila poprvé od února 2008 úrokové sazby.

Na trhy dopadaly výroky centrálních bank, cena ropy i politické události v Británii

Americký trh skončil výše, Evropa naopak níže. Nejednotný byl i region střední a východní Evropy.

Události v Bílém domě, zasedání zemí OPEC. Trhy ovlivnily ale i další faktory

Většina trhů uzavřela s mírným ziskem. Střední Evropa a Rusko tvořily výjimku.

Rekordní výsledky firem a francouzské volby podpořily rally na akciích

Akciové trhy ve střední Evropě excelovaly, na slušných úrovních se držel i západní svět. Ceny vládních dluhopisů v USA pod vlivem vnitropolitických nejistot a slabších dat z ekonomiky rostly, zatímco ceny českých vládních obligací přerušily pokles a rostly.

Evropské akcie pokračovaly v růstu. Po konci intervencí koruna posílila

Západoevropské akcie se opět blýskaly spolu s ekonomickými daty, avšak americký trh stagnoval. Po ukončení devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) koruna posílila zhruba o 1,6 % k hranici 26,60 za euro a výnosy vládních dluhopisů vzrostly.

Zvýšení sazeb v USA je na dohled. Trhy bedlivě sledují Francii

Jestřábí proslovy několika guvernérů FEDu vyhouply pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb v USA ze 40 na 90 procent. Cena bitcoinu se díky vysoké poptávce z Číny dostala poprvé v historii nad úroveň ceny zlata.

Pohl: Zařazení Česka do indexů rozvíjejících se trhů JPMorgan je pro české dluhopisy příznivou zprávou

Zařazení České republiky do indexů rozvíjejících se trhů od americké investiční banky JPMorgan Chase je příznivou zprávou pro české dluhopisy. Podle makroekonomického analytika Generali Investments CEE Martina Pohla se tím otevírá přístup k nové skupině investorů, kteří sledují indexy sestavované JPMorgan.

Tým Generali Investments CEE zvítězil v anketě agentury Thomson Reuters

Analytický tým Generali Investments CEE (GIC) zvítězil v celoroční anketě agentury Thomson Reuters za rok 2016 “Thomson Reuters StarMine Analyst Award” v odhadování vývoje středoevropských měn. Analytikům GIC se tak podařilo obhájit prvenství z roku 2015. V roce 2017 tak budou usilovat “o zlatý hattrick”, byť konkurence je v této prestižní anketě veliká.

Investice 2016: Úspěšný rok těžařů a překvapivá jízda Monety na pražské burze

Rok 2016 se z hlediska investic zařadí mezi úspěšné. Dařilo se akciím na vyspělých i rozvíjejících se trzích. Na úrovni sektorů rostli těžaři a bankovní tituly, zatímco farmaceutické a biotechnologické společnosti, které kralovaly žebříčkům výkonností v minulých letech, v roce 2016 zaostávaly.

Trumpovo vítězství změnilo náladu na trzích. Ale...

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zvyšuje inflační očekávání a napomáhá posilování dolaru, růstu akcií a poklesu cen zlata. Výsledky opakovaných voleb v Rakousku přijaly trhy dobře, zatímco referendum v Itálii a demise Mattea Renziho přináší další nejistoty.

Americké volby – jde o víc než obvykle

Už v úterý 8. listopadu se Američané vydají k volebním urnám. Kromě osoby nového prezidenta si zvolí i Sněmovnu reprezentantů, třetinu Senátu, guvernéry jednotlivých států a místní reprezentace. Pozornost médií i trhů se však pochopitelně soustředí na boj o Bílý dům mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem.

Bojíte se, že nakoupíte a od té doby půjde trh dolů? Vsaďte na jednoduchý trik

Nakoupit a sledovat rostoucí kurzy je snem každého investora, trefit cenový vrchol naopak noční můrou. Teoretická rada zní: investici rozložit a nakupovat postupně. Pokud na to nemáte čas ani vůli, vsaďte na Generali Investments CEE a nový produkt Můj INVESTOR Plus. Je to ideální volba pro jednorázovou investici v případě, že se chcete vyhnout riziku špatného načasování.

Tesla a SolarCity pod jednou střechou

Téměř tři týdny už uplynuly od oznámení prodeje největšího poskytovatele rezidenčních solárních systémů SolarCity automobilce Tesla Motors. Největším akcionářem obou společností je Elon Musk, který v každé z nich vlastní zhruba pětinový podíl. Tesla má vyplatit podílníky SolarCity akciemi v hodnotě 2,6 miliardy dolarů.

Až 2 % ročně pro konzervativního investora

Konzervativnější investoři jsou v současném ekonomickém prostředí nejvíce „postiženou“ skupinou. Stále oblíbené peněžní a dluhopisové fondy totiž svými očekávanými výnosy mohou stěží překonat inflaci, když české, německé či jiné státní dluhopisy mají výnos do splatnosti buď velmi nízký, nebo dokonce záporný. Konzervativní investoři tak tápou a marně hledají alternativu. S tou nyní přichází Generali Fond cílovaného výnosu, kam je možno do konce září investovat bez vstupního poplatku.

Akcie nejsou drahé, mají ještě potenciál

Optimisté vyhánějí akciové indexy na nová maxima a pesimisté bijí na poplach a vyzývají k přesunu aktiv do klidnějších vod. Kdo z nich má pravdu? Zde jsou jejich argumenty.

Španělský úřad hubne, je ale třeba nasadit radikálnější „dietu“, říká stratég

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Evropská dluhová krize? Nepřehlížejme USA a Japonsko

Autor Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Čína nakupuje on-line

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Více peněz neznamená více ekonomické aktivity

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Z technického pohledu výnosy italských dluhopisů dále porostou

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Peníze z ohrožených zemí končí v Německu

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Přehnaný sentiment na americký dolar

Autor: Michal Valentík, investiční stratég ČP INVEST

TA: Těžaři zlata mají prostor k desetiprocentnímu růstu

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Hledáte dobrou investici na delší dobu? Zvolte těžaře zlata

Autor: Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Špatné zprávy z Číny

Michal Valentík, investiční stratég ČP INVEST

Zlato vysílá nákupní signál

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

TA: Index S&P500 čeká korekce

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

TA zlato: Cena okolo 1600 USD vyzývá k nákupu

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

TA: Těžař Kinross indikuje zajímavou investiční příležitost

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST