Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Komentář k aktuálnímu dění na finančních trzích: Události, které hýbou fondy

Růst úrokových sazeb, napjaté obchodní vztahy a zásahy tureckého prezidenta do politiky centrální banky. To jsou události, které v posledních dnech zahýbaly s finančními trhy. Na tento vývoj jsme se dopředu připravili. Dopad na naše fondy se nám daří zvládat velmi dobře.

Hlavní příčinou nepříznivého vývoje je rychlé zvyšování dolarových sazeb americkou centrální bankou FED, které tlačí dolů ceny všech dolarových dluhopisů napříč regiony (jak státních, tak korporátních) a to úměrně jejich duraci (citlivosti na tržní vlivy). Zároveň zvyšuje nadvýnos korporátních dluhopisů. Proto průměrnou citlivost ve fondech držíme na historických minimech.

Zhoršila se ekonomická situace v Turecku, na čemž má výrazně negativní podíl prezident Erdogana, který zasahuje do politiky centrální banky. Podíl tureckých dluhopisů jsme proto snížili na minimum. Ve fondech nyní držíme jen takové, které mají splatnost v následujících měsících a očekáváme jejich splacení.

Americký prezident jednal s EU ohledně cel na automobily, pokoušel se donutit Kanadu k nové obchodní smlouvě a opět hrozil uvalením cel na čínské zboží v hodnotě dalších 200 miliard dolarů. Tyto události však spolehlivě vyrovnala silná zisková sezóna firem, které zveřejnily své velmi slibné výsledky, které značí dobrou makroekonomickou situaci.

Generali Fond korporátních dluhopisů
V důsledku minulého poklesu dluhopisů výrazně vzrostl výnosový potenciál fondu. Na doporučeném investičním horizontu fondu předpokládáme výnosový potenciál na úrovni dlouhodobého průměru (nad 3% p.a.). K tomu navíc přispěje i budoucí (po odeznění nepříznivých vlivů) navýšení průměrné durace portfolia. Současný výnos do splatnosti krátkých dluhopisů je již nyní atraktivní. Zároveň preferujeme dluhopisy s pohyblivým kuponem, které z růstu úrokových sazeb naopak profitují. K lepším výnosům nám pomáhá i levnější měnové zajištění. Firemní fundament je v průměru dobrý. To je patrné z četnosti, s jakou se firmy dostávají do platební neschopnosti, počítané agenturou Moody’s. Ta je hluboko pod svým dlouhodobým průměrem.

Generali Fond globálních značek
Ekonomický růst rozvinutých ekonomik (95 % akcií ve fondu) mírně zpomalí. Nadále však dostačuje pro naplnění dalšího očekávaného růstu firemních zisků o cca 10% v tomto i přístím roce. K výkonnosti fondu rovněž pozitivně přispěje pokles nákladů na měnové zajištění v důsledku rychlého zvyšování korunových úrokových sazeb. Zároveň však musíme počítat s volatilitou. Zvyšuje ji zejména zahraniční politika americké administrativy a následná reakce dotčených států (obchodní války). Roste geopolitické riziko a pokračuje zpřísňování měnové politiky hlavních centrálních bank. Po letech extrémně nízké volatility napříč prakticky všemi třídami aktiv se jedná pouze o návrat k dlouhodobému normálu. Volatilita totiž dosáhla dosáhla svého minima v loňském roce v důsledku globálně uvolněné měnové politiky centrálních bank.

Generali Fond balancovaný konzervativní
Do budoucna očekáváme zlepšení výnosnosti. Na straně akciové složky bude mít pozitivní vliv zlevnění akciových trhů spolu s dalším očekávaným růstem firemních zisků. Na straně dluhopisů výnos Fondu pozitivně ovlivní nárůst výnosu dluhopisů do splatnosti a rozšířená diverzifikace. Na celé portfolio pak bude pozitivně působit pokles nákladů na měnové zajištění v důsledku rychlého zvyšování korunových úrokových sazeb.

 

Ing. Daniel Kukačka, Portfolio Manager

Dokument v pdf najdete ZDE.