Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Tiskové zprávy

Čtvrt kila stříbra za nejpřesnější tip

Praha (13. září 2010) – Dnešním dnem začíná podzimní tipovací soutěž investiční společnosti

ČP INVEST, ve které může nejpřesněji tipující získat stříbrnou cihlu o váze 250g. Odhadovat se bude cena unce stříbra na Stříbrnou neděli, tj. 12. prosince 2010. Odměněny budou tři tipy s nejmenší absolutní odchylkou od skutečné ceny. Tipovat je možno na stránkách www.cpinvest.cz do 31. října 2010.

Předmětem tipování je závěrečná (22.00 hod SEČ) spotová cena stříbra, trh NYMEX (Nex York Mercantile Exchange) platná k datu 12. 12. 2010 (tj. 10. 12. 2010), která bude uvedena informačním zdrojem Bloomberg.

Stříbro je nesmírně zajímavou komoditou. Patří mezi vzácné kovové prvky, které se užívaly a užívají jako platidla, k výrobě mincí, šperků a podobně. Mimo svou funkci peněz je charakteristické vysokým stupněm průmyslového využití s výtečnými fyzikálními vlastnostmi, jako je např. supravodivost.

„Ačkoliv stříbro patří do stejné skupiny jako zlato, najdeme zde několik zásadních rozdílů. Zatímco zlato se dlouhodobě akumuluje (za celou dobu lidské existence se nashromáždilo více než 150 000 tun), stříbro se spotřebovává. Je trochu paradoxem, že celkových zásob zlata ve světě je přibližně 5 mld. uncí, zatímco fyzických zásob stříbra máme méně než 1 mld. uncí, přitom se cena zlata pohybuje šedesátkrát výše. Tlak na růst ceny v budoucnu bude mnohem vyšší i z toho důvodu, že stříbro se používá v malých objemech v širokém spektru aplikací, proto výrazný nárůst jeho ceny nebude mít destabilizující účinky. Rozdíl je také v těžbě. Zatímco zlato se těží většinou samostatně, stříbro často jako vedlejší produkt při povrchové těžbě průmyslových komodit, jako je např. zinek či měď. Kombinace klesajících fyzických zásob, rostoucí poptávky a extrémně vysokého podhodnocení proti ceně zlata věští stříbru hvězdnou budoucnost. Otázkou je jen kdy“, uvádí investiční stratég ČP INVEST Milan Tomášek. „Osobně odhaduji, že, ke konci roku 2010 by se cena stříbra mohla pohybovat na úrovni 21,30 dolarů za unci“, dodává Tomášek.