Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Vzedmutí inflace přináší očekávanou nervozitu

Dubnová data hlásí prudký nárůst inflace. Týká se to jak evropských ekonomik, tak Spojených států. Klíčovým tahounem jsou pohonné hmoty, zrychlení cenového růstu se však týká více položek.

Nejen v Česku, ale i v dalších středoevropských ekonomikách inflace vyskočila výrazně nad cíl centrálních bank.

USA hlásí nejvyšší meziroční inflaci za více než dvanáct let a na trzích se opět zvedla vlna obav, jak zareaguje Fed. Výnosy vládních dluhopisů rostou, tedy jejich ceny klesají. Obavy ze zpřísnění měnové politiky mají negativní dopad také na akcie, americký dolar posílil vůči většině měn.

Nárůst meziroční inflace byl pro jarní měsíce očekáván. Pro takový scénář hovořila nízká srovnávací základna, kterou představoval cenový vývoj ve stejném období loňského roku. Historická zkušenost zároveň napovídala, že vyšší inflace, byť očekávaná, vzbudí na trzích nervozitu. Dubnová inflace navíc překonala předpoklady.

Nástup pandemie a související otřesy v ekonomice vedly k enormnímu uvolnění měnové politiky. Úroky centrálních bank ve vyspělých ekonomikách jsou blízko nule, anebo dokonce v záporném teritoriu. Pro masivní uvolnění měnových podmínek hovořila zkušenost z finanční krize let 2008 a 2009.

Samotné centrální banky ale začínají upozorňovat, že stávající situace je jiná, než tomu bylo před dvanácti lety. Ceny komodit rostou, pokles HDP související s pandemií měl jen omezené dopady na nezaměstnanost.

Na rozdíl od finanční krize se nyní nezadřelo úvěrování a ekonomiky dostávají podporu skrze rozpočtové stimuly. Cenové tlaky jsou v ekonomikách přítomny a mohou se dále projevit s otevřením obchodů a služeb.

Inflační alarm má již ve své komunikaci nejen ČNB. A sázka na to, že česká centrální banka bude v rámci Evrops ké unie tou první, jež zvýší úrokové sazby, začíná být méně jistá.

Celý komentář najdete zde.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE