Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Strach z inflace přetrvává i po novém roce. Téměř 70 % Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít s penězi

Vysoká inflace mává s náladou Čechů i v roce 2023. Celkem 7 z 10 Čechů se obává, že bude mít letos problém vyjít se svými financemi. Zatímco obavy z rostoucích cen energií ke konci předchozího roku klesly o více než desetinu, rostoucí inflace se ve srovnání s rokem 2022 bojí o 10 % Čechů více.

V tomto roce i nadále Češi šetří nejvíce na potravinách a omezují návštěvy restaurací.

Obavy o své finance v důsledku rostoucí inflace neopustily Čechy ani v tomto roce. Celkem 69,2 % lidí očekává, že bude v letošním roce se svými financemi vycházet v porovnání s předchozím rokem hůře. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který proběhl na přelomu letošního ledna a února. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.  


Češi se obávají, že bude hůř

Předchozí rok byl pro mnohé Čechy v rámci finančních úspor nelehkou výzvou. Celkem 60,7 % respondentů uvedlo, že si s vysokou inflací a růstem cen energií v roce 2022 dokázalo poradit s obtížemi. Pouze 8,7 % z nich prošlo rokem z hlediska financí bez problémů. Více než polovina Čechů si poté myslí, že bude jejich finanční situace letos ve srovnání s rokem 2022 ještě horší. Oproti tomu pouze 13,6 % respondentů se domnívá, že bude situace v letošním roce lepší. Přitom více než polovina Čechů uvedla, že v novém roce neplánuje se svými penězi zacházet jinak než v předchozím roce. 

„Lednová inflace je ve znamení výkyvů cen energií, zejména elektřiny. Již v prvním čtvrtletí se ale meziroční růst spotřebitelských cen začne zpomalovat a letní měsíce by měly být ve znamení jednociferné inflace. Aktuální vývoj cen na trzích energií zároveň hraje do karet hospodářskému oživení v Evropě v průběhu letošního roku. Středoevropským finančním trhům by se v takové konstelaci mělo dařit, což může platit zejména o akciích a také o měnách. Vzhledem k těmto pozitivním signálům se domnívám, že rok 2023 nebude tak černý, jak se Češi aktuálně obávají,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE. 


Obavy z inflace rostou

Podíl Čechů, kteří mají strach o své finance kvůli rostoucí inflaci, vzrostl za poslední půlrok téměř o desetinu. Zatímco v polovině předchozího roku bylo kvůli inflaci nervózních 37,5 % lidí, nyní se jedná téměř o polovinu. Oproti tomu za poslední půl rok výrazně opadly obavy o finance kvůli růstu cen energií. Zatímco v polovině předchozího roku představovalo zdražování energií největšího strašáka, v novém roce se jich obává třetina Čechů.   

Jak jsme si již mohli všimnout, situace kolem cen energií se začíná uklidňovat. Klesající cena plynu na světových trzích společně s nastaveným vládním cenovým stropem vede k opadnutí obav veřejnosti. Nicméně, jak ukazují výsledky průzkumu, celkového vývoje inflace se Češi bojí stále více. Její dopady na sobě v současnosti pociťuje rekordních 84,7 % z nich,“ komentuje aktuální náladu mezi Čechy a výsledky průzkumu Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE. 

„Bude to již rok, kdy se Češi nejvíce báli o své finance kvůli válce na Ukrajině. Meziročně však obavy z války klesly téměř o 24 %. A to i přes to, že se její dopady propsaly právě do cen energií a nejen tam. Oproti tomu pandemie Covidu již definitivně není téma. Na počátku loňského roku se dopadů pandemie na peněženky bálo 4,4 % respondentů, ve čtvrtém kvartálu roku 2022 to bylo 1,4 % a nyní se jedná již o pouhé procento respondentů,” komentuje výsledky průzkumu Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.


Češi stále šetří na energiích a na potravinách

Z průzkumu vyplývá, že celkem dvě třetiny Čechů šetří na potravinách a 70,5 % z nich se snaží snížit spotřebu energií či vody, a to i přes to, že se situace kolem zdražování energií od čtvrtého kvartálu minulého roku uklidnila. Oproti tomu stoupl podíl Čechů, kteří omezují či ruší předplatné streamovacích služeb či časopisů. Zatímco v loňském létě a na podzim to bylo shodně 16 %, nyní je to již 19 %. Dále pokračuje trend v omezování návštěv restaurací, které se snaží omezovat již téměř polovina Čechů. A zatímco ještě v létě měli Češi jasno a na dětech šetřit odmítali, od podzimu na nich šetří již 8,4 % respondentů.


Jaká mají Češi novoroční “finanční” předsevzetí?

I přes to, že Češi jsou v oblasti osobních financí v tomto roce spíše skeptičtí, plánuje 46,2 % z nich zacházet s penězi jinak. Jako nejčastější novoroční předsevzetí ohledně financí do roku 2023 Češi uvedli snahu více šetřit a investovat společně se vzděláváním se v oblasti financí a investic.

„Velmi nás těší, že lidé nemyslí pouze na samotné šetření, ale také na investování, a především vzdělávání se ve světě financí a investic. Z našeho pohledu je aktuálně nejlepší doba, kdy své volné peníze zainvestovat, dokud jsou trhy nízko. Oproti tomu úroky spořicích produktů nejspíše začnou brzy klesat, takže se spoření tolik nevyplatí. Češi si tedy svoje předsevzetí určili velmi dobře. Věřím, že pokud je dodrží, pomůže jim to poradit si s inflací i vším dalším, co si na nás rok 2023 v tomto ohledu přichystal,“ dodává na závěr Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

 

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.