Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Radomír Jáč: Vývoj naznačuje, že by koruna velmi brzy mohla posílit pod 26 korun za euro

Koruna se dostala do společnosti nejrychleji rostoucích měn světa. Aktuálně se pohybuje na úrovni okolo 26,30. Na středoevropské měny má velký vliv zlepšení nálady na globálních finančních trzích. Investoři podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče sázejí na oživení ekonomické aktivity po prudkém propadu způsobeném koronavirem.

Co stojí za současným posilováním koruny?
K posílení se v posledních týdnech vydala nejen česká koruna, ale spolu s ní také další středoevropské měny, ať už jde o maďarský forint či třeba polský zlotý. Na středoevropské měny má velký vliv zlepšení nálady na globálních finančních trzích. Investoři sázejí na oživení ekonomické aktivity po prudkém propadu způsobeném koronavirem. A dostupná data a průzkumy skutečně podporují názor, že 3. čtvrtletí přinese mezičtvrtletní růst HDP nejen napříč evropskými ekonomikami, ale také ve Spojených státech amerických.

Co ještě hraje roli? Podpořily měny také třeba špičky EU či centrální banky?
V tomto prostředí se zlepšuje pohled investorů na riziková aktiva. Posílilo i euro vůči dolaru. To je pro středoevropské měny důležité, jsou totiž často vnímány jako tzv. satelity eura, pro něž hraje roli, zda euro vůči hlavním globálním měnám posiluje či ne. Posílení eura vůči americkému dolaru je tak pro středoevropské měny příznivým faktorem. Euru a středoevropským měnám pomohla i dohoda lídrů Evropské unie na unijním fondu, jež byla dosažena v předposledním červencovém týdnu. Středoevropským měnám tak pomáhá jak nálada na globálních finančních trzích, tak vývoj specifický pro Evropu. Samotné koruně pak zřejmě také pomohly náznaky ze strany představitelů ČNB, že by úrokové sazby české centrální banky již neměly dále klesat, což je pro korunu také příznivý scénář.

Mohou tedy lidé čekat zlevnění v obchodech či levnější zájezdy?
Silnější koruna znamená klasicky zlevnění zboží z dovozu. Posílení koruny může být v tomto ohledu znát, protože předchozí - dosti významné - oslabení české měny kvůli pandemii koronaviru bylo jistě jedním z faktorů, jež v průběhu letošního druhého čtvrtletí držely inflaci v české ekonomice na vyšších úrovních, než se čekalo. Silnější koruna je samozřejmě dobrou zprávou i pro české turisty, kteří se vydají do zahraničí. Cizí měnu mohou nyní nakoupit za výhodnějších podmínek a výdaje v zahraničí je tak vyjdou levněji. Nemyslím si ale, že by silnější koruna měla vést ke zlevnění katalogových zájezdů. Tam už je cena pro tuto sezónu dána, pokud tedy pomineme last-minut slevy. Každopádně ale platí rovnice, v níž silnější koruna vede k poklesu cenových tlaků v české ekonomice a českým turistům se v zahraničí díky silnější koruně nakupuje levněji.

Jaký vývoj můžeme od koruny očekávat v horizontu do jara?
Pokud si rozebereme příčiny stávajícího posilování koruny, vidíme, jak významný vliv mají globální či přinejmenším celoevropské faktory. Globální vlivy - zejména vývoj na poli koronaviru a jeho případný dopad na oživení aktivity v globální ekonomice - budou mít klíčový význam i v dalších měsících. Pokud by například měl nárůst případů koronaviru vést k novým restrikcím v oblasti fungování ekonomiky - nejen té české, ale obecně napříč světem- tak by to vedlo ke zhoršení sentimentu na globálních finančních trzích a středoevropské měny by mohly velkou část svých nedávných zisků odevzdat zpět. Pokud se ale držím scénáře oživení ekonomiky na globální i české úrovni, vede mě to k očekávání dalšího posílení české koruny. Obecně jsem pro letošní druhé pololetí očekával posílení pod úroveň 26 korun za euro. Vývoj posledních dní naznačuje, že tato úroveň může být prolomena již brzy. V prvním čtvrtletí roku 2021 by pak koruna mohla posílit pod 25,50 za euro.

Neukázala v poslední době česká ekonomika poměrně slušnou odolnost, vezmeme-li v potaz lepší než očekávané statistiky?
Dění spojené s koronavirem, tedy uzavírky v ekonomice a ve fungování společnosti jako takové, je bezprecedentní, včetně dopadů na hospodářský výkon. Propady HDP v letošním 2. čtvrtletí byly masivní. A přestože byl v případě české ekonomiky hlášen mírnější než očekávaný pokles, je třeba si uvědomit, že šlo o pokles rekordní. Z historického pohledu nemáme srovnání ani z pohledu situace, k níž došlo (globální pandemie), ani ve smyslu hloubky propadů HDP. Jakékoliv prognózy jsou v takovém prostředí obtížnější než jindy. U samotného HDP České republiky vyčkávám se zájmem na detailní statistiky za 2. čtvrtletí, jež vyjdou počátkem září a jež mohou být spojeny s podstatnou (a třeba i nedativní) revizí údajů o výkonu HDP jako celku. Pravdou ale je, že zprávy z posledních dní – například právě HDP za letošní 2. čtvrtletí či data z tuzemského průmyslu za letošní červen – přinesly lepší než očekávané výsledky. I to pomáhá koruně v posilování. Ale jak jsem řekl: osobně vnímám globální a celoevropské faktory coby hlavní příčinu, jež v posledních týdnech vedla k posílení jak koruny, tak dalších středoevropských měn.

 

Celý komentář hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče najdete zde.