Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Mezi korporátními dluhopisy jsou maratonci i sprinteři. Na koho se vyplatí vsadit?

"Kouzlo korporátních dluhopisů je v tom, že se investicí do nich chováte vlastně jako banky, které poskytují firmám podnikatelské úvěry. A uznejte, daří se bankám?"

obhajuje investici do firemních bondů v rozhovoru pro IHNED.cz Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest.

Korporátní dluhopisy podle Valentíka můžou být vhodným doplňkem nebo dokonce základem spoření na stáří. Doporučil bych ale nesázet na jednu kartu. "Strategie koupit jednu firmu za rok není šťastná varianta," říká Michal Valentík z ČP Invest.

Investici do firemních dluhopisů přirovnává k závodu maratonce se sprinterem. "Takový dluhopis ČEZu denominový v dolarech se splatností v roce 2022 nese výnos 3,3 % p.a. (maratonec, jehož výkon je stabilní a dlouhodobý). Oproti tomu takový korunový pětiletý dluhopis Leo Express nese 7,5 procenta p.a. (sprinter, jehož životnost může být krátká, výkon nestabilní a krátkodobý)," doplňuje.

Jsou korporátní dluhopisy alternativou "fondového spoření na stáří"?

Michal Valentík (MV): Ano. Korporátní dluhopisy patří k méně rizikovým aktivům, které jsou ovšem schopny reálného zhodnocení tj. výnos je vyšší než inflace. Proto mohou být vhodným doplňkem nebo základem fondového spoření na stáří. Jestli doplňkem nebo základem závisí od finanční vzdělanosti člověka, jeho vztahu k riziku a schopnosti dodržet investiční horizont.

Doporučil byste vytvářet mix korporátních dluhopisů za tímto účelem?

MV: Určitě mix. Nesázet na jednu kartu. Strategie koupit jednu firmu za rok také není šťastná varianta. Jednak ten kdo musí spořit na stáří, tak nemá takový kapitál, aby mohl každý rok kupovat jeden dluhopis.

Bavíme se zde o opravdovém dluhopisovém trhu tj. o dluhopisech, které jsou veřejně obchodovatelné a kde standardní objemy jsou v řádech miliónů korun.

Za druhé, investovat do veřejně neobchodovatelných dluhopisů s nižší nominální hodnotou a navíc bez ohodnocení od ratingových agentur zase není v souladu s konzervativní investiční strategií.

Jakou část portfolia by měla taková investice zabírat?

MV: To je u každého individuální. Nyní neberu v potaz I. pilíř zabezpečení na důchod. Dovedu si představit, že někdo má v dluhopisech i 100 %. Ten kdo je více dynamický a do důchodu má více jak 20 let, tak dluhopisy budou tvořit nižší podíl. Opravdu záleží na vztahu klienta k riziku a jeho investičním horizontu tj. v tomto případě jak daleko má do důchodu.

Mění se nějak ideální poměr v kontextu "post-krize"?

MV: Ne.

Jak si aktuálně stojí přední české firmy z pohledu výnosů?

MV: Vše se točí kolem rizika a z toho potom vyplývá i výnos. Srovnávat například ČEZ a Leo Express je asi jako srovnávat maratonce se sprinterem na 100m. Dluhopis ČEZu denominový v dolarech se splatností v roce 2022 nese výnos 3,3 % p.a. (maratonec, jehož výkon je stabilní a dlouhodobý). Oproti tomu korunový pětiletý dluhopis Leo Express nese 7,5 procenta p.a. (sprinter, jehož životnost může být krátká, výkon nestabilní a krátkodobý).

Mění se nějak v kontextu maxim na akciových trzích váš pohled na korporátní dluhopisy jako takové?

MV: Ne. Musíme si uvědomit, že investování je dlouhodobý proces a každý investor by měl mít nastavenou investiční strategii a té se držet. Podívejme se na vývoj akciového indexu Dow Jones Industrial Average za posledních sto let. Před sto lety byl na úrovni 100 bodů. Dnes je přes 14 000 bodů. To znamená, že de facto pořád dosahoval maxim.

Kdyby dynamicky orientovaný investor měl brát v potaz maxima na akciových trzích, tak by neustále musel přeskupovat své portfolio ve prospěch méně rizikových aktiv tj. například ve prospěch korporátních dluhopisů.

Tedy opět závisí na tom jaký mám vztah k riziku, co od investice očekávám a na jak dlouho chci investovat. Kouzlo korporátních dluhopisů je v tom, že se investicí do nich se chováte vlastně jako banky, které poskytují firmám podnikatelské úvěry. A uznejte, daří se bankám?

Češi stále častěji utíkají od akcií ke korporátním dluhopisům. Je to podle vás trend?

MV: Myslím si, že je to spojené s tím, jak se lidé pomalu více a více stávají finančně gramotnějšími a také firmy se naučily chodit na trh pro financování svých aktivit. Rozhodně je to pozitivní, protože tím může dojít k efektivní alokaci kapitálu a to je primární funkce kapitálového trhu. Také mnoho investorů se spálilo v průběhu finanční krize a nyní se stávají více konzervativnějšími, a proto vyhledávají cenné papíry s nižší mírou rizika.

V jakých objemech se dá do korporátních dluhopisů investovat? Komu byste takovou investici doporučil?

MV: Naštěstí korporátní dluhopisy již nejsou jenom pro investiční smetánku, kdy musel investor disponovat několika milióny korun. Díky podílovým fondům (forma kolektivního investování) mohou na korporátní dluhopisy dosáhnout i drobní investoři a mohou investovat již od několika stovek korun měsíčně.

Většina kvalitních a zdravých dluhopisů je emitována v cizí měně. Proto bych doporučil vybírat fondy, které se měnově zajišťují. Korporátní dluhopisy mohu doporučit každému, kdo má radši spíše jistotu. Nemá rád výrazné výkyvy a očekává výnos okolo pěti procent ročně.

Celý článek si můžete přečíst zde.