Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Martin Pohl: Komentář k měnově-politickému rozhodnutí americké centrální banky (FED)

Včerejší zasedání FEDu přineslo investorům dvě klíčové zprávy. Tou první je nová prognóza, která je méně pesimistická ve srovnání s předchozí. Americké ekonomice se přes léto dařilo lépe, než FED očekával. To umožnilo snížit letošní očekávaný propad americké ekonomiky na 3,7 % z 6,5 %. Míra nezaměstnanosti by měla dosáhnout 7,6 % ke konci roku oproti 9,3 % očekávaných dříve. Prognózu jádrové inflace FED navýšil na 1,5 %. I přes toto zlepšení se však celkový obrázek nemění. Hlavní starostí FEDu jsou rizika spojená s dopadem virové epidemie na ekonomiku a dlouhodobě nízká inflace, která by se k 2% cíli měla dostat až v roce 2023.

Druhou zásadní zprávou pro investory je reflexe nové strategie FEDu představené na konci srpna. Snaha udržovat inflaci v průměru okolo 2 % nyní znamená, že FED by po určitou dobu toleroval inflaci i nad 2 % jako kompenzaci dlouhého období příliš nízké inflace. Za této situace FED nevidí v následujících letech prostor pro zvyšování úrokových sazeb a ty by měly zůstat "přibité" k nule minimálně do roku 2023. Zároveň FED hodlá pokračovat v masivních nákupech dluhopisů v minimálním objemu 120 miliard dolarů měsíčně.

Pro investory to má následující závěr. Masivní podpora ekonomiky a trhů ze strany FED bude v následujících měsících pokračovat. Úvahy o možné redukci nákupů dluhopisy nebudou aktuální dříve než na jaře, kdy by mělo být jasněji, zda se americká ekonomika vyrovnala s dopady virové epidemie a zda dostupnost vakcín a léků eliminuje rizika šíření viru do budoucna.


Celý komentář, makroekonomického analytika Generali Investments Martina Pohla, najdete zde.