Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Korporátní dluhopisy – na výpravě za vysokými výnosy

Poté, co politiky uvolněné měnové politiky vysály z dluhopisových složek portfolií investorů po celém světě veškeré možnosti solidních výnosů skrz investice do státních dluhopisů, museli se tito investoři poohlédnout po nových investičních příležitostech. Jednou z nich byly a jsou korporátní dluhopisy, kterým sice finanční krize málem zlomila vaz, ale následně je vynesla téměř do nebes.

Renesance korporátních dluhopisů díky finanční krizi

O co šlo? Před vypuknutím finanční krize podniky financovaly svůj provoz či investice zejména prostřednictvím bankovních úvěrů. Poté, co byly významné banky na obou stranách Atlantiku vrženy do nejistoty ohledně své budoucnosti, pozastavily tyto finanční instituce téměř všechny „penězovody“, včetně těch směřujícím právě ke korporacím. Malé, střední, ale nadnárodní společnosti v USA i Evropě tak dostaly na výběr, buď se jim podaří najít si nový zdroj financování, nebo se jednoduše finančně vyčerpají a následně „padnou“.

Naštěstí pro světovou ekonomiku i pro nás, tyto společnosti si cestu k penězům skutečně našly. Jednalo se přitom o cestu vedoucí přímo na finanční trhy, kde na ně čekal zástup výnosů chtivých investorů, kteří s nadšením ve svých portfoliích začali nahrazovat dluhopisy emitované státy za dluhopisy emitované jednotlivými

Jednalo se o win-win-win situaci, kdy investoři získali zajímavé výnosy, korporace (v porovnání s bankovními úvěry) levný zdroj financování a samotné instituce (které nyní nebyly pod tlakem na uvolnění úvěrových kohoutků) čas na zotavení.

 

Příležitost měli a mají i čeští drobní investoři

Občané České republiky a drobní investoři mezi nimi si již možná zvykli na to, že se k nim zboží prví jakosti dostane včas jen málokdy (čeští drobní investoři byli ušetřeni např. možnosti investic do dřeva či lodní kontejnerové přepravy), v případě korporátních dluhopisů tomu tak však nebylo, a to hlavně díky nejstaršímu fondu investujícího do korporátních dluhopisů –Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST, založeného již v roce 2001.

Díky tomuto fondu mohli investoři realizovat výnosy již od samého začátku boomu firemních dluhopisů. Kromě toho, že je Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST nejstarším v České republice dostupným fondem investujícím do korporátních dluhopisů, je také nejvýkonnějším podílovým fondem v této třídě.

 

Bude „jízda“ pokračovat?

„Jízda“ korporátních dluhopisů pokračuje již 5 rokem, to co ale bude zajímat vás je to, jaké jsou vyhlídky těchto cenných papírů do budoucna. Ano, nic neroste do nebe, ani trh s firemními dluhopisy. Zejména v USA již postupně dochází k vyčerpání potenciálu těchto cenných papírů, kdy se investoři postupně vrací zpět k akciím (tempo a míra přesunu k akciím však závisí na rychlosti a síle, se kterou se bude zotavovat americká ekonomika).

Naproti tomu v Evropě zůstává potenciál korporátních dluhopisů zatím nevyčerpán a to z důvodu toho, že se zde trhy s korporátními dluhopisy nachází teprve „v plenkách“ (největším trhem korporátních dluhopisů je ten v USA) a tak proto, že se řada evropských ekonomik (a hlavně ekonomika Evropské unie) stále nenachází ve fázi udržitelného růstu. Dobrou zprávou pro vás tedy je, že všechny výše uvedené podílové fondy investují právě do evropských korporátních dluhopisů, kdy prim hrají cenné papíry ze střední a východní Evropy, kde by měla „jízda“ korporátních dluhopisů pokračovat ještě déle, než v západní Evropě.

 

Nepřehlédněte rizika

Na finančních trzích platí, že potenciál vysokých výnosů jde ruku v ruce s potenciálem vysokých ztrát. Co se samotných korporártních dluhopisů týče, ty často nabízí vysoké výnosy, ovšem často s rizikem menším, než je tomu u akcií. A to zejména díky tomu, že úroky z dluhopisového kupónu musí být, na rozdíl od dividend, vypláceny bez ohledu na aktuální ekonomickou situaci, a také díky tomu, že jsou to právě dluhopisoví věřitelé, kteří jsou v případě úpadku společnosti vypláceni dříve než akcioví investoři. Kromě ekonomického rizika tu však zůstává politické riziko, které je ve střední a východní Evropě vyšší, než v USA či západní Evropě. Před samotnou investicí tedy svůj záměr raději konzultujte s profesionálem, který vám dokáže poskytnout nezávazné posouzení vašeho investičního záměru.

Pokud budete mít o tuto konzultaci zájem, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce, rádi vám ji bezplatně poskytneme.

 

Celý článek si můžete přečíst zde