Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Komentář k vývoji na zlatě

Zlato od počátku roku oslabilo o 17 procent s tím, že největší zásluhu na poklesu mají poslední dva obchodní dny, kdy zlato odepsalo 200 dolarů. Tento dvoudenní masivní prodejní tlak byl především vyvolán vlnou nucených prodejů, kdy mnoho krátkodobých hráčů spekulovalo na růst zlata.

Ovšem při proražení psychologické úrovně 1 500 dolarů byli tito krátkodobý hráči nuceni svojí spekulaci ukončit a postupně jak otevíraly světové trhy, tak cena zlata byla skokově stlačena o 200 dolarů níže.

Dlouhodobý investor by se ale neměl vzrušovat a stále držet poměr zlata vůči celkovému portfoliu ve výši 5-10 procent. Z pohledu médií a lovců senzací je zlato nyní v hledáčku kvůli extrémně prodejnímu tlaku vyvolaný právě spekulativním kapitálem. Ovšem z dlouhodobého hlediska je zlato stále vynikající investicí. I přes současný pokles je výkonnost zlata od roku 2000 přes 350 procent. Za to samé období jsou hlavní akciové indexy stále v mírné ztrátě. Je důležité si uvědomit, že zlato je především uchovatel hodnoty, a tudíž by mělo být součástí vyváženého portfolia. Proto by dlouhodobý investor měl být v klidu a dodržet investiční horizont a investiční strategii.

 

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST