Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Josef Beneš: Proč dlouhodobě pomáháme? Protože víme, že toho není nikdy dost

Představujeme Vám druhý díl šestidílného seriálu rozhovorů s generálním ředitelem Josefem Benešem, který byl zveřejněn na serveru denik.cz a v Pražském deníku.

Býval skvělým plážovým volejbalistou a soutěživost si udržel i do profesního života. I díky tomu nyní řadu let působí jako generální ředitel Generali Investments CEE. Jeho profese však není jen o financích, je také o pomoci druhým. „Snažíme se zapojit do veřejně prospěšného dění, které není krátkodobé a mají reálný pozitivní dopad,“ vysvětluje Beneš a začíná vyprávět příběh, který veřejnost příliš nezná. Je o pomoci finančního světa v neziskovém sektoru.

Abychom pochopili, proč se vůbec skupina Generali věnuje nadačnímu prostředí, musíme se vrátit o řadu let zpět. „Již v roce 2007 jsme se zapojili do projektu OSN na vytvoření dobrovolné globální sítě společností podporujících zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj,“ vysvětluje Beneš s tím, že vše není jen o byznysu. „Jako renomovaná finanční instituce máme povinnost podílet se na aktivitách v neziskových oblastech. Je to nedílná součást nejen naší společnosti, ale i naší práce a našich zaměstnanců.“

I proto se Generali Investments CEE postupně rozhodla pomáhat prostřednictvím Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Denního stacionáře AKORD, Nadace Leontinka, Dětského centra Paprsek a Nadace Jakuba Voráčka. „A pomáhat chceme i dále. U těchto organizací jsme se přesvědčili, že to má hluboký smysl a hlavně že naše pomoc má smysluplný a pozitivní dopad, to je pro nás zásadní,“ vysvětluje Beneš, který získával jako úspěšný absolvent zkušenosti mj. na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Výboru dobré vůle nepomáhá Beneš jen prostřednictvím své profese, ale také svými zkušenostmi – již patnáctým rokem sedí v jeho správní radě. „Za tu dobu jsem s chodem nadace spojen i osobně. Čas v ní mi ukázal, že jde o velmi kvalitní, historií ověřenou instituci.“

Podobně osobní zapojení zafungovalo také u ostatních nadací. „Není to nic tajného, nemáme žádná složitá výběrová řízení ani nevynakládáme žádnou detektivní práci, abychom zjistili, že je daná nadace dobrá. Vše si ověřujeme za chodu, v praxi, asami vidíme pozitivní dopad, který její činnost má. I proto se snažíme o dlouhodobou spolupráci, která nám doposud skvěle fungovala,“ má jasno Beneš.

The Human Safety Net, vlajková loď za účelem zlepšování životů

Iniciativa společnosti Generali vznikla v roce 2017 v Itálii za účelem ochrany a zlepšování životů lidí nad rámec každodenní pracovní činnosti a zaměřuje se na tři oblasti. První je snaha o zlepšení podmínek porodnictví. „Snažíme se podporovat to, aby novorozenci nebyli ohroženi asfyxií, protože jen v Evropě toto onemocnění ročně postihne přes 30 000 novorozených dětí. Každé šesté bohužel nepřežije,“ vysvětluje důvod zapojení společnosti Beneš.

I druhá oblast je spjatá s osudy těch nejmenších. „Chceme pomáhat rodinám, které se ocitly na hranici chudoby. Naším cílem je zajistit dětem plnohodnotné podmínky pro vzdělávání a zlepšit jejich rodinné zázemí. Vždyť jen v Evropě je více než 8 milionů dětí do šesti let na hranici chudoby,“ upozorňuje Beneš s tím, že je vědecky dokázáno, že právě prvních šest let je pro formování lidského života klíčové.

Třetí a poslední oblastí The Human Safety Net je pomoc uprchlíkům. Těm se skupina Generali snaží pomoci začlenit do nového sociálního prostředí a nastartovat vlastní podnikání. „Všechny tyto oblasti odrážejí naši základní myšlenku tzv. řetězové pomoci. Ti, kterým pomůžeme, mohou jednoho dne pomoci někomu jinému,“ říká přesvědčeně Josef Beneš, který si také vyzkoušel práci v zahraničí mimo svůj domov, působil ve Světové bance na misi v Číně.

Odpovědné investování a ochrana životního prostředí

V roce 2014 přijala Generali Investments CEE novou skupinovou politiku týkající se životního prostředí a klimatu. Ta nahradila původní Environmentální politiku z roku 2010, která byla aktualizována tak, aby odrážela změny nejen ve skupině, ale také ve společnosti posledních let. „Mezi hlavní témata od té doby patří ochrana životního prostředí, předcházení znečištění, ochrana a zachování biodiverzity a vhodná odezva na výzvy, které přináší klimatická změna,“ popisuje Beneš.

A právě tady se vracíme obloukem k bodu o zodpovědnosti, kterou na svá bedra Generali bere. „Uvědomujeme si, že když můžeme, je potřeba pomáhat. Je to o té řetězové reakci. Podobně to máme ve vztahu s klienty. Jsou dlouhodobé, v dobrém i zlém. Oni pro nás nejsou jen objektem zisku, ale partnerem. Díky tomu jde nejen o dlouhodobý, ale oboustranně úspěšný a prospěšný vztah,“ říká přesvědčivě Beneš.

Jednotlivé myšlenky, se kterými nás seznámil, aplikuje v praxi. „Například v rámci běžeckého seriálu Běhej lesy se staráme o třídění odpadu, povedlo se nám vytřídit 14 tun a zamezit plastům v zázemí akce. V rámci firmy pracujeme na projektu ZERO WASTE, který nahradí klasické koše nádobami na tříděný odpad. A těch nápadů a hlavně realizací je více,“ uzavírá část svého vyprávění Josef Beneš, sám velký zastánce zdravého životní stylu, vášnivý cyklista i volejbalista.

„Snad jen poslední myšlenku mám a tou je zaměření na nemocnice, její zaměstnance, a to nejen lékaře a sestřičky. V posledních týdnech jsme viděli, jak obrovský kus práce pro nás všechny nemocnice dělají. Moc bych si přál, aby se na to nezapomnělo, až pandemie odezní. Je potřeba si to připomínat a lidem, kteří za tou péčí o nás všechny stáli, pomáhat,“ říká závěrem Beneš.

 Celý článek byl uveřejněn dne 21. května 2020 na serveru denik.cz