Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Investiční doporučení

Rozhovor s Michalem Valentíkem, hlavním investičním stratégem ČP INVEST na téma "Kam v současnosti nejlépe investovat" pro ČT24.

Vy sázíte na zlato jednoduše. Proč? Jaké k tomu máte v současné době hlavní argumenty?

Michal Valentík (MV): Pro zlato hrají tři argumenty. Zaprvé je to fundamentální analýza. Všichni vědí, že centrální banky pumpují do ekonomik strašné množství peněz, snaží se držet nízké úrokové sazby. Jelikož jsou nízké úrokové sazby a inflace je vyšší, tím pádem jsou reálné úrokové sazby v záporu, to historicky hraje ve prospěch zlata. Také ve prospěch těžařů, protože jim rostou hrubé marže a stále jsou schopní při vyšší ceně zlata dosahovat vyšších zisků.

Zlato se v současné době pohybuje kolem 1650 dolarů za trojskou unci, pořád je to zhruba 250 dolarů pod maximem z srpna 2011. Není to tak, že investoři ztrácejí o zlato zájem?

MV: Je to tak. Investoři ztrácejí zájem, nicméně na druhou stranu zde můžeme vidět investiční příležitost, protože před půl rokem byl velmi pozitivní sentiment na zlatu. Zlato bylo v oblíbenosti u více jak 80 % investorů, v současné chvíli je to méně jak 25 %. Proto to vidím jako investiční příležitost.

Stále platí, že v tom dlouhodobém horizontu mají na trhu se zlatem převahu býci a jaké jsou podle vás argumenty pro ten dlouhodobější růstový trend?

MV: Podíváme-li se do horizontu tří let, tak budou stále nízké úrokové sazby, protože FED prohlašuje, že tyto sazby bude stále držet na nízké úrovni minimálně do roku 2015, takže z fundamentálního hlediska tady mají pořád důvod být více na trhu. Podíváme-li se na technickou analýzu, vidíme, že zlato je v rostoucím trendu od roku 2008 a v posledních dnech, minulý týden se cena zlata dotkla spodního kanálu tohoto rostoucího trendu, tím pádem je to prostor pro další růst.

To je tedy zlato optikou technické analýzy. Ke které té analýze ta fundamentální, technické se přikláníte spíš?

MV: Nelze říci, ke které strategii se přikláním, důležité je, že všechny tyto analýzy hrají ve prospěch zlata, vzájemně se doplňují a je dobré, když jak fundamentální technická analýza, tak i sentiment na trhu hrají pro vstup do pozice, to je nejlepší parametr, který může na trhu vzniknout.

Myslíte si, že investoři se rozhodují při tom zainvestovat do zlata právě podle těchto analýz, nebo tam hraje spíše roli to psychologické hledisko typu, kdy akciové trhy padají a investoři utíkají ke zlatu jako k bezpečnému přístavu?

MV: Záleží na každém investorovi, na jakém je stupni obchodování. Začátečníci určitě dají na ten sentiment, na tu psychologickou analýzu, nechají se ovládat emocemi, spíše profesionální investor, který na trhu působí déle, spíše se kouká na tu fundamentální a na tu technickou analýzu.

Pojďme k tomu konkrétnímu. Do zlata se dá investovat mnoha způsoby, od fyzických cihel přes fondy, certifikáty apod. Jakou formu investice byste doporučil vy pro začínajícího investora, pro pokročilejšího, který jen potřebuje doplnit svoje portfolio.

MV: Pro drobného a začínajícího investora bych doporučil kolektivní investování. Existují fondy, které se zaměřují na drahé kovy nebo na těžaře drahých kovů. Pro zkušenějšího investora, pro individuálnějšího investora tu máme cenné papíry, tzv. ETF. Zde na americkém trhu si může investor přímo zainvestovat do zlata prostřednictvím těchto fondů, nebo přímo do těžařů.

Vy říkáte, že ETF cenné papíry jsou přístupné na amerických trzích. Je možné zakoupit je i z ČR?
MV:
I na pražské burze existují určité cenné papíry, nicméně největší likvidita je v USA, poté bych se díval do Londýna. VALENTÍK Michal; hlavní investiční stratég ČP Invest.

V tuto chvíli, kdybych se rozhodla investovat dejme tomu 1 milion Kč do zlata, jakou výnosnost předpokládáte v horizontu jednoho a tří let?

MV: Domnívám se, že zlato půjde na nová maxima, od nových maxim jsme  v současné chvíli přibližně 15 %, takže ta výnosnost, domnívám se, že bude větší než 15 %.

V tom horizontu jednoho nebo tří let?

MV: Myslím, že zlato ještě letos udělá nová maxima. Ale je možné, že zlato bude ještě chvíli konsolidovat, to znamená, že půjde chvíli do strany, ale domnívám se, že těch 15 % do konce roku není nereálných.