Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Investiční doporučení

Rozhovor s Michalem Valentíkem, hlavním investičním stratégem ČP INVEST na téma "A kam v současné době investovat a neprodělat" pro ČT24.

Evropské akcie dnes zaznamenaly opravdu smolný dne. Vždy se sejde tolik negativních zpráv, aby hlavní indexy poslaly o více než 3 % dolů? A budou ty propady pokračovat, podle vás, i v nadcházejících dnech a týdnech?

Michal Valentík (MV): Myslím si, že zvýšená volatilita bude nadcházet v následujících týdnech a to z hlavních důvodů, které můžeme jmenovat. Je to zasedání FEDu zítra, ve středu bude zasedat měnový výbor a bude rozhodovat o dalším kole kvantitativního uvolňování, případně o prodloužení operace Twist. Dále máme volby ve Francii, dále se prohlubuje finanční a dluhová krize ve Španělsku.


Jak se na korekci na trzích dá připravit, aby ty ztráty byly co nejmenší, do čeho investovat?

MV: Nejdříve si musíme rozdělit, jestli jsme krátkodobý nebo dlouhodobý investor. Jestliže jsem dlouhodobý investor, tak tuto krizi by dlouhodobý investor neměl řešit, protože předtím, než zainvestoval, si měl říci, jak je averzní k riziku, jak je schopný vůbec ustát to, že trhy půjdou dolů a jaký je jeho investiční horizont. Jestliže jeho investiční horizont je 20 let, tak tato krátkodobá epizoda v horizontu 20 let nemá vůbec význam.

Nemá to vůbec řešit. A v případě, že jde spekulanta, krátkodobějšího investora?

MV: Tak krátkodobý investor, spekulant, zde opět. Jestliže spekuluje v rámci dnů, tak může spekulovat dokonce i na pokles trhu, může si koupit určité ETF, která spekulují na pokles indexu nebo na pokles určitého sektoru, nebo z krátkodobého hlediska bych pro spekulanta, který nechce spekulovat na pokles, naopak pouze na růst, bys v současné chvíli nebyl v pozici a čekal bych, jak se dál vyvine situace na trhu.

Asi ne každému investorovi se ale toto doporučení líbí, ne každý bude jen pasivně vyčkávat, přesto na akciových trzích našel byste aspoň nějaký sektor, do kterého se vyplatí investovat?

MV: Jak se říká, trpělivost přináší růže, ale kdo by byl netrpělivý, může si vybrat telekomunikační sektor, který dává vysokou dividendu, např. portugalský Telecom dává dividendu až 22 %, dividendový výnos, španělská Telefónica dává přibližně 14% výnos.

Když by přímo nechtěl investovat do akcií, je na trhu nějaký jiný alternativní produkt, který by nesl výnos v případě dlouhodobější korekce na trzích?

MV: Ano, takové produkty, takové cenné papíry také nalezneme na trhu, je to především pro investory, kteří jsou averzní k riziku, chtějí to riziko nižší, jedná se např. o korporátní dluhopisy. Co se týče korporátních dluhopisů, bych se spíše díval na východ, protože v současné chvíli je každý zaměřen na Evropu a na USA, ale podíváme-li se do Ruska, tam jsou relativně zdravé společnosti, které emitují dluhopisy a my na tom můžeme participovat jakožto investoři.

Mohl byste být konkrétní v případě, že byste dával investiční doporučení v tom sektoru korporátních dluhopisů?

MV: Díval bych se např. na ruskou banku Sberbank nebo na Gazprom.

Jaká je míra rizika korporátních dluhopisů v porovnání s těmi "bezpečnými" státními v současné době, např. německými?

MV: Záleží opět, jakou společnost si vyberete. Jestliže je společnost před bankrotem, tak to riziko je velmi vysoké, ale máte také zaručený vysoký výnos. Stačí se podívat do automobilového průmyslu. Podíváme-li se na korporátní dluhopisy Seatu, tak ty nesou 20% výnos a podíváme-li se na korporátní výnosy francouzských automobilek, tak ty nesou 7% výnos. Podíváme-li se na relativně bezpečnou společnost, jakou je VW. Ta nese 3 %.

Ten sektor korporátních dluhopisů zažívá v poslední době nebývalý boom. V případě, že bych se rozhodla do toho sektoru investovat, co pro mě může být vodítkem, podle čeho bych se měla rozhodovat, jakou společnost vybrat? Existuje někde nějaký přehledný seznam firem, které vydávají dluhopisy, jak se orientovat?

MV: Tak v tomto, to už je takové exaktnější investování, zde bych se spíš obrátil na odborníky. Můžeme investovat do korporátních dluhopisů přes fondy, přes kolektivní investování, tam nám i pro drobného investora např. stačí 500 Kč. Výhoda toho je to, že zaprvé máte ošetřené měnové riziko, snižujete to kreditní riziko bankrotu té společnosti, protože fondy korporátních dluhopisů např. nakupují 50 - 100 dluhopisů. Takže když zbankrotuje jedna firma, tak to tomu portfoliu tolik neuškodí.