Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Generali Fond korporátních dluhopisů: Politické napětí na trzích dočasně snížilo výkonnost fondu

Příčinou nepříznivého vývoje jsou nové sankce ze strany USA uvalené na 7 ruských podnikatelů, 14 jim podřízeným společností a 17 vysokých úředníků. Dluhopisy uvedených firem v portfoliu Generali Fondu korporátních dluhopisů nejsou. V období 9. až 10. dubna 2018 fond zaznamenal pokles v rozsahu cca 0,5 %.

Ruské sankce vedly k poklesu: Důsledek sankcí se projevil plošně na všech ruských aktivech. V období 9. až 10. dubna ruský akciový index odepsal 12 % a ruský rubl oslabil o 9%. Firemní dluhopisy poklesly úměrně době do splatnosti.

Dopad na fond je omezený díky krítké splatnosti dluhopisů: Portfolio Generali Fondu korporátních dluhopisů obsahuje 32 % ruských firemních dluhopisů, z toho však téměř polovina je splatná v letošním roce (5 % do konce dubna). Nepříznivý vliv na fond byl tak výrazně omezen nízkou dobou do splatnosti (průměrná durace je cca 1,5 roku).

Společnosti, jejichž dluhopisy jsou v portfoliu našeho fondu, mají dobrý fundament. Dodatečný příspěvek k bonitě dluhopisů pak představuje přímé, či nepřímé, úplné, či částečné vlastnictví ruským státem (více, než polovina firem v portfoliu). To ilustruje i fakt, že ruský premiér Dmitrij Medveděv nyní nařídil vládě připravit návrhy na podporu ruských firem, které se ocitly na novém sankčním seznamu Spojených států.

Udržujeme defenzivní nastavení portfolia: Přesto je možný další pokles cen ruských dluhopisů. S poklesem cen dluhopisů však roste jejich výnosový potenciál do splatnosti. Vzhledem ke zvýšeným geopolitickým a politickým rizikům, minimálně pro příští týdny plánujeme ponechat portfolio defenzívní, tzn. nebudeme prodlužovat průměrnou dobu do splatnosti a peněžní prostředky ze splácených dluhopisů ponecháme v hotovosti, či využijeme pro investice do dluhopisů z jiných regionů.


Ing. Daniel Kukačka, Portfolio Manager

Dokument v pdf najdete ZDE.