Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Dvojnásobné ocenění pro náš fond

Generali Fond ropy a energetiky se stal nejlépe hodnoceným podílovým fondem v žebříčku Finparáda.cz. Zároveň obsadil také stříbrnou příčku v sekci „Komoditní fondy“ v rámci Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022.

V obou případech je hodnocení fondů, které jsou investorům na českém trhu nabízeny, založené výhradně na objektivních kritériích a výsledky jsou nezávislé. Metodika umožňuje porovnat jednotlivé fondy mezi sebou a ukazuje investorům možnosti zhodnocení finančních prostředků.

Do vyhodnocení jsou zahrnuty pouze fondy, které jsou dostupné běžnému drobnému investorovi – v případě žebříčku Finparáda.cz pak pouze podílové fondy, které jsou nabízeny bankami a pojišťovnami působícími na tuzemském trhu.

Finparáda.cz – Finanční produkt roku

Soutěž vychází z online žebříčků nejlepších finančních produktů a služeb, které jsou k dispozici na specializovaném portále Finparáda.cz. Žebříčky sestavuje a pravidelně aktualizuje datově analytická společnost Scott & Rose již od roku 2011. Mají jednoduchou a srozumitelnou metodiku, přičemž podkladem pro hodnocení jsou statisíce datových položek, které jsou v průběhu roku pravidelně zpracovávány. Ročním výsledkem žebříčků je pak vyhlášení Finančního produktu roku v čtrnácti produktových kategoriích: Bankovní osobní účty, Bankovní účty pro fyzické osoby podnikatele, Spořicí účty, Stavební spoření, Termínované vklady, Spotřebitelské neúčelové úvěry, Refinancování spotřebitelských úvěrů, Pojištění schopnosti splácet spotřebitelský úvěr, Hypotéky, Pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr, Rizikové životní pojištění, Cestovní pojištění, Doplňkové penzijní spoření, Podílové fondy. Za každou kategorii jsou vyhlašovány tři nejlepší produkty, přičemž sekce podílových fondů je vyhodnocována souhrnně napříč všemi typy fondů. V rámci sledovaných parametrů se hodnotí výkonnost, celková nákladovost a rizikovost fondů.

Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku

Nezávislá analýza společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která má za sebou již 13. ročník, má za cíl upozornit na nejúspěšnější fondy v rámci daných kategorií. Jsou jimi ty, které dokázaly dosáhnout nejvyšších výnosů v co nejlepším poměru k podstupovanému riziku, a to nejen v jednom roce, ale i s přihlédnutím k letům předchozím (disponují minimálně tříletou historií NAV). Fondy byly dosud vyhodnocovány v pěti kategoriích podle typu aktiv, do kterých investují: Konzervativní fond, Konzervativní dluhopisový fond, Progresivní dluhopisový fond, Smíšený fond a Akciový fond. V letošním roce byla zařazena nová kategorie „Komoditní fond“, která hodnotí fondy zaměřené pouze na komoditní trh. Tyto fondy měly totiž v portfoliích investorů důležité místo. Především růst cen komodit z oblasti energií a zemědělství předčil s velkým odstupem zbylá aktiva. Celé vyhodnocení Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku je prováděno automaticky za pomocí algoritmů posuzujících jednotlivé parametry fondů. Pro výpočty jsou využívána data ze systémů Eikon a Lipper společnosti Refinitiv. V letošním roce bylo v rámci soutěže celkem hodnoceno 4541 fondů.

Komodity skórují: Generali Fond ropy a energetiky

Tento akciový fond se zaměřuje na investice do energetiky. Jde zejména o výrobu elektrické energie, těžbu a zpracování ropy a zemního plynu. V portfoliu jsou zastoupeny zejména evropské a americké společnosti se stabilním postavením na trhu. Více informací o tomto fondu najdete ZDE.