Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Covid a rostoucí ceny boří Čechům sny o vlastním bydlení, mladí se vrací k rodičům

Čím dál tím více Čechů se smiřuje s tím, že budou bydlet v nájmu. Zatímco v roce 2020 se 62 % lidí obávalo, že kvůli koronavirové krizi na vlastní bydlení nedosáhnou, nyní už je to 77 %.

Počet lidí, kteří upřednostňují nájemní bydlení, vzrostl z 8 % na 10 %. Mladí lidé do 26 let se během pandemie také více stěhují zpět k rodičům, zatímco na podzim 2020 žilo s příbuznými 15 % z nich, letos je to už 23 %.

Kvůli pandemii vzrostl také počet lidí, kteří mají problémy s placením nájmu – zatímco loni šlo o 8 % nájemníků, letos již 10 % z nich. Vyplývá to z druhého opakování rozsáhlého průzkumu mapujícího finanční situaci Čechů s ohledem na bydlení, který realizovala společnost Generali Investments CEE prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.[1]

ČEŠI SE SNAŽÍ VÍCE ŠETŘIT, NA VLASTNÍ BYDLENÍ NEMAJÍ

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky ovlivnil situaci s bydlením více než třetině lidí. Počet Čechů, kteří musí odložit koupi nemovitosti, stoupl z 5 % v roce 2020 na 9 %. Mírně také rostl počet těch, kteří se potýkají s problémy s placením hypotéky, konkrétně ze 2 % na 3 %. Ačkoli vzrostl počet Čechů, kteří mají problém s placením nájmu, klesl meziročně počet lidí žádajících o jeho snížení. V roce 2020 tuto možnost alespoň zvažovalo 10 % respondentů, letos to zatím učinily jen 4 % lidí a další 1 % to zvažuje.

Celkem 6 z 10 Čechů se obává, že pandemie zhoršila jejich šance dovolit si vlastní bydlení. Strach z toho, že si nebudou moci pořídit nebo rekonstruovat nemovitost, má dokonce 77 % lidí. Dvě třetiny z nich proto více šetří a odkládají si peníze stranou, 27 % pak hledá práci s vyšším platem. Především lidé do 26 let se také více stěhují zpět k rodičům. Vzrostl ale počet lidí, kteří už o vlastním bydlení ani neuvažují a chtějí zůstávat v nájmu. Ještě v roce 2020 šlo o 8 % lidí, nyní je to již 10 %.

„Ceny bydlení vytrvale rostou již několik let a koronavirová krize na tom nic nezměnila. Pandemie naopak pro spoustu lidí představovala výrazný zásah do úspor či příjmů, takže se někteří z nich vzdali myšlenky na koupi vlastní nemovitosti. Na to reaguje i trh. Pokračuje totiž trend stavby projektů určených nikoli k prodeji, ale čistě k nájemnímu bydlení,“ komentuje Marek Bečička, ředitel Product & Real Assets Generali Investments CEE.

ČEŠI JSOU OCHOTNÍ ZA BYDLENÍ VÍCE PLATIT

Ačkoli méně lidí chce bydlet ve vlastním, přes 80 % lidí uvedlo, že se nijak nezměnila částka, kterou jsou ochotní platit za nájem či hypotéku. Zatímco v roce 2020 bylo pouze 60 % lidí ochotných platit za bydlení více než 5 000 Kč měsíčně, letos je to již 68 %. Počet Čechů, kteří jsou ochotní za bydlení utratit přes 10 000 Kč za měsíc, pak vzrostl z 22 % na 28 %. Průměrná částka, kterou jsou lidé ochotni dávat za bydlení tak vzrostla z 8 700 Kč na 9 700 Kč měsíčně.

Zatímco v roce 2020 uvádělo 12 % Čechů, že jsou kvůli pandemii ochotní bydlet v menším bytě, letos by se do menšího ochotně stěhovalo pouze 8 % respondentů. Vzrostl naopak počet lidí, kteří jsou ochotní bydlet v horší lokalitě, a to ze 3 % na 4 %. Více než třetina z nich by dokonce byla ochotná dojíždět z jiného města, v roce 2020 to přitom bylo jen 21 %.

„Češi si uvědomují, že musí na bydlení vynaložit větší část svých příjmů. Jsou sice ochotní za bydlení platit více peněz a většinou na to mají prostředky, ale obávají se, že jim to do budoucna na vlastní bydlení nebude stačit. Nebo mají obavy z toho, že se budou muset stěhovat dále od centra nebo dokonce za prací dojíždět z menšího města.“ vysvětluje Bečička.

NEMOVITOSTI JAKO NEJOBLÍBENÉJŠÍ INVESTICE

Češi si také čím dál tím více uvědomují, že do nemovitostí se vyplatí investovat. Jako atraktivní investici vnímá nemovitosti 85 % Čechů. 61 % lidí si také myslí, že jejich ceny budou i nadále růst, 15 % respondentů naopak věří, že dojde k „prasknutí bubliny“ a poklesu cen. 7 z 10 Čechů by v případě investic do nemovitostí preferovalo přímé vlastnictví, zbylých 30 % pak investice prostřednictvím fondů nebo kombinaci obojího.

„Nemovitosti jsou dlouhodobě mezi Čechy vnímané jako výhodná investice. Ukázal to i náš projekt Generali Lví podíl, ve kterém označilo 15 % lidí investice do nemovitostí za nejvýhodnější způsob ukládání peněz, díky čemuž se tak jedná o nejpopulárnější investiční produkt v ČR. Současná situace na trhu jim navíc dává za pravdu,“ říká Bečička.

„Málo kdo si ale uvědomuje, že na investice do nemovitostí nemusí mít rovnou miliony. Při investicích prostřednictvím fondů je možné vydělávat na rostoucí hodnotě nemovitostí i s menšími částkami, naopak malým investorům se snižují některá rizika. Jedná se především o větší diverzifikaci portfolia, kvalitní výběr nemovitostí a jejich následnou profesionální správu. Navíc je přímo nezatěžují některé nákladové položky, jako jsou například náklady na rekonstrukci a výpadek příjmů v případech, kdy jim odejde nájemník a delší dobu shánějí nového,“ uzavírá Bečička.


[1] Průzkum probíhal ve dnech od 3. do 9. září 2021 na reprezentativním vzorku 1050 ekonomicky aktivních respondentů ze všech krajů České republiky ve věku 18-65 let. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

První opakování průzkumu probíhalo stejnou metodou v září 2020 na vzorku 1084 respondentů.