Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Aktuality

Ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů

Více než polovině Čechů zkomplikovala situaci s bydlením rostoucí inflace a ceny energií. U lidí v nájmu jde dokonce o více než tři čtvrtiny a 40 % z nich má strach, že budou mít do budoucna problém platit nájem.

9 z 10 si navíc myslí, že kvůli aktuální finanční situaci pro ně bude náročnější dosáhnout na vlastní bydlení. Vyplývá to z průzkumu Instant Research pro společnost Generali Investments. Problémy budou mít i lidé, kterým končí fixace hypotéky. Pokud před pěti lety uzavírali hypotéku na 4 miliony korun, budou nově platit o 9 000 Kč měsíčně víc.

Nejvíce Čechy ohledně bydlení ovlivnily ceny energií (38 %) a růst inflace (21 %). Více než pětina lidí bydlících v nájmu proto uvažuje, že se bude stěhovat do menšího.

„Situace na trhu s bydlením je dlouhodobě složitá. Rekordní inflace a vysoké ceny energií ale Čechy ovlivňují daleko více než dříve třeba pandemie koronaviru. Výdaje na bydlení má přes osmdesát procent lidí vyšší než loni, pětina dokonce platí alespoň o čtvrtinu víc,“ komentuje výsledky průzkumu Marek Bečička, ředitel Product & Real Assets Generali Investments CEE.

Současná ekonomická situace se promítá i do nadějí Čechů na vlastní bydlení. Že si je kvůli inflaci, cenám energií a rostoucím úrokovým sazbám nebudou moci dovolit, se bojí 88 procent dotázaných. V roce 2020 to bylo kvůli koronavirové krizi „pouze“ 62 procent, o rok později pak 77 procent.

ŘADĚ LIDÍ PŘERŮSTÁ HYPOTÉKA PŘES HLAVU

Problémy se ale týkají i těch, kteří si již bydlení pořídili. Řadě z nich totiž končí fixace hypotéky a vzhledem k růstu úrokových sazeb si výrazně připlatí. Ještě v prosinci 2017 totiž byla průměrná úroková sazba 2,19 %, zatímco aktuálně je to již 6,23 %. Splátka na hypotéku tak po konci fixace vzroste o více než 60 procent.

„Pokud si někdo kupoval před pěti lety třeba menší byt v Praze o ploše okolo padesáti metrů čtverečních, dal za něj zhruba 5 milionů korun. Při využití běžné hypotéky s dobou splácení 30 let a úvěru ve výši 80 procent ceny nemovitosti činila splátka asi 15 tisíc korun měsíčně. Po konci fixace to ale bude více než 24 tisíc,“ vysvětluje Bečička.

Zatímco v roce 2017 představovala splátka 15 tisíc Kč asi 39 % tehdejšího průměrného platu v Praze, splátka 24 až 25 tisíc po konci fixace nyní odpovídá polovině průměrné pražské mzdy. I proto uvažuje 8 % lidí, kteří hypotéku aktuálně splácí, o prodeji nemovitosti a přestěhování se do nájmu.

NÁROKY NA BYDLENÍ JSOU KAŽDÝM ROKEM NIŽŠÍ

Kvůli špatné finanční situaci si skoro třetina lidí nemůže dovolit dávat za nájem tolik jako před rokem. Nejčastěji potřebují na bydlení ušetřit mezi 2 a 5 tisíci korun měsíčně. Více než 34 procent Čechů má také menší nároky na bydlení než dříve, ještě loni to přitom bylo pouze 15 procent.

Přibývá na druhou stranu také těch, kteří očekávají zpomalení či úplné zastavení růstu cen nemovitostí. Že bude hodnota realit nadále růst stejným tempem očekává jen 40 % Čechů, před rokem to přitom bylo o polovinu více. Naopak podíl těch, kteří počítají se „splasknutím bubliny“ vzrostl z 15 na 26 procent.

„Dlouhodobě není tak vysoký růst hodnoty nemovitostí udržitelný a první signály zpomalení se již objevují. Na druhou stranu ale neočekáváme, že by v dohledné době došlo k obratu a ceny by stejným tempem začaly klesat. Pokud k nějakému poklesu dojde, tak spíše u luxusnějších nemovitostí nebo starších panelákových bytů v horších lokalitách, které se svezly na vlně zdražování posledních let. Takže bydlení bude pro většinu lidí i nadále těžko dostupné. Na druhou stranu očekáváme, že bude postupně docházet k opětovnému snižování úrokových sazeb, takže si bude více lidí moci hypotéku opět dovolit. Aktuální zpomalení na trhu nemovitostí je tedy dáno hlavně vysokou mírou nejistoty. Poptávka nikam nezmizela, ale v současné době spousta lidí s koupí váhá a čeká na další vývoj,“ uzavírá Bečička.

 

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.