Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Pět globálních značek, které znáte, ale neznáte

Globální značky

Výrobky a produkty těchto společností zřejmě využíváte denně. Ale možná jste o nich ještě nikdy neslyšeli. Každý ví, co je Pilsner Urquell, kdo ale zná SABMiller? Pravděpodobně ne úplně každý, kdo sedí v hospodě a pije tento nápoj, by vám řekl, že je to původem jihoafrická společnost, která je dnes druhým největším výrobcem piva na světě – včetně toho z Plzně. A to byl lehčí příklad. Proto jsme pro vás vybrali pět společností, jejichž názvy vám pravděpodobně moc neřeknou, ale jejichž produkty znáte velmi dobře.

Diageo

Historie této firmy není příliš dlouhá. V roce 1997 vznikl tento název spojením dvou slov – latinského „dies“, což znamená den, a řeckého „geo“, tedy svět. Společnost tím chtěla vyjádřit, že dává potěšení do každého dne celému světu. Jestli tomu tak skutečně je, můžete zhodnotit sami.

Podnik se sídlem v Británii vznikl splynutím firem Grand Metropolitan a Guinness. Po 17 letech existence je firma největším světovým výrobcem destilátů a předním producentem piva a vína. Značky, které Diageo vzorně reprezentují, budete určitě znát. Jde o světově nejprodávanější vodku, skotskou a likér. Jména jako Smirnoff, Johnnie Walker a Baileys nemusíme představovat.

S akciemi firmy Diageo se obchoduje na londýnské burze. Velikostí tržní kapitalizace necelých 50 miliard liber patří mezi deset největších společností obchodovaných v Londýně.

Inditex

Tato společnost otevřela svůj první obchod ještě pod původním názvem Zara ve španělském městě La Coruña v roce 1975. Již pod názvem Inditex pokračuje její expanze za hranice Španělska, a to od roku 1988. Dnes má obchody už po celém světě a výjimkou není ani Česko.

Když půjdete do obchodního centra, prodá vám Inditex oblečení pod značkami Zara, Pull and Bear, Bershka a mnoha dalšími. Inditex vlastní po celém světě přes šest tisíc obchodů a je to největší prodejce textilu na světě. I kvůli tomu je její zakladatel a největší akcionář Amancio Ortega nejbohatším Španělem.

S akciemi Inditexu se obchoduje na madridské burze, roční tržby společnosti činí přes 13 miliard eur.

Viacom

Příliš dlouho jsme se pohybovali v Evropě, a proto se přesuňme do USA. Název Viacom vznikl jako zkratka tří slov – Visual & Audio Communications. To předznamenává, že se dostáváme do sektoru médií. Viacom byl založen v roce 1975 a v roce 2005 zaměstnával skoro 40 000 lidí. V témže roce pak došlo k rozdělení mediálního velikána na CBS a Viacom.

Dnešní Viacom zaměstnává už pouze 10 000 lidí a v Česku můžeme firmu znát díky kabelové nebo satelitní televizi a hudebním kanálům MTV či VH1 Z filmové tvorby Viacomu pak určitě každý zná trilogii Kmotr, ságu Star Trek nebo sérii Indiana Jones – ty Viacom produkuje pod značkou Paramount.

S akciemi Viacomu se obchoduje v New Yorku, tržby firmy dosahují skoro 14 miliard dolarů.

Brown-Forman

Z New Yorku se přesuňme do Kentucky, konkrétně do největšího města tohoto státu – do Louisville. Zde totiž v roce 1870 vznikl dnešní největší americký výrobce destilátů a vína – společnost Brown-Forman. Původem farmaceut George Garvin Brown pravděpodobně netušil, že jeho nápad nalévat tu nejlepší whiskey do skleněných láhví bude mít takový úspěch.

Dnes společnost, která je obchodovaná v New Yorku, vydělá ročně přes 3,5 miliardy dolarů a zaměstnává skoro 4000 lidí. Mezi její top značky patří v Česku známý Jack Daniel’s nebo Finlandia.

Hennes and Mauritz

Po Inditexu je Hennes and Mauritz druhý největší prodejce oblečení na světě. Momentálně má obchody v 53 zemích světa a zaměstnává přes 100 000 lidí. Když napovíme, že první obchod tato firma otevřela ve Švédsku ve městě Västerås, už vám bude jasnější odkud značku, která vznikla spojením švédského slova „hennes“ (výraz znamenající „pro ni“ nebo „její“) a „Mauritz“(výrobce loveckých oděvů), znáte.

Snad v každém obchodním středisku je dnes řetězec H&M. Tato značka se pod názvem Hennes and Mauritz obchoduje na švédské burze a její roční příjem činí okolo 140 miliard švédských korun.

 

Zaujal vás příběh těchto světových značek a rádi byste také profitovali z jejich úspěchu? Do všech můžete jednoduše investovat prostřednictvím Fondu globálních značek ČP INVEST.

Jak se stát klientem

Zeptejte se

Máte dotaz, připomínku, potřebujete poradit?
Ptejte se. Jsme tu pro vás.