Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Makroekonomické komentáře

KOMENTÁŘ - spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, duben 2024

Dubnový průzkum spotřebitelské a podnikatelské důvěry je celkově ve znamení dobré nálady v české ekonomice. Výrazně se zlepšila nálada mezi spotřebiteli, mezi nimiž klesá pesimismus ohledně výhledu celkové ekonomické situace v České republice.

KOMENTÁŘ - ceny výrobců/PPI, ČR, březen 2024

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně stagnovaly, když trh očekával meziroční růst 0,3 %. Ceny zemědělských výrobců dále zbrzdily svůj meziroční pokles, což ale nebylo překvapivé. Za letošní první čtvrtletí vykázaly ceny v průmyslu o něco výraznější pokles, než předpokládala ČNB, zatímco meziroční propad cen v zemědělství byl v porovnání s prognózou centrální banky o něco mírnější.

KOMENTÁŘ - inflace, ČR, březen 2024

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

KOMENTÁŘ - nezaměstnanost, ČR, březen 2024

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v březnu klesla ze 4,0 % na 3,9 %, v souladu s očekáváním trhu. Meziměsíční pokles míry nezaměstnanosti je pro začátek jara typický s tím, jak se rozjíždějí sezónní práce například ve stavebnictví či v zemědělství.

KOMENTÁŘ - průmyslová výroba, ČR, únor 2024

Tuzemský průmysl se v únoru vrátil k růstu jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření, přičemž tahounem růstu byla výroba motorových vozidel. Sympatický je meziroční růst nových zakázek, jenž se v únoru vyšplhal na 8,8 %, což představuje nejsilnější růst od prosince 2022. S tím, jak přicházejí opatrné známky pozvolného zlepšování situace v německém průmyslu, tak by aktivita v tuzemském průmyslu mohla dále růst, nelze ale vyloučit výraznější výkyvy mezi jednotlivými měsíci.

KOMENTÁŘ - PMI ve zpracovatelském průmyslu, březen 2024

Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl pozitivní překvapení, když se celkový PMI indikátor vyšplhal na nejvyšší úroveň od srpna 2022. Na úrovni 46,2 bodů ovšem PMI indikátor i nadále setrvává pod kritickou úrovní padesáti bodů, a tedy v oblasti, jež signalizuje pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

KOMENTÁŘ - HDP ČR, zpřesněné údaje, 4Q 2023

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky HDP. Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 % a meziročně si připsal 0,2 %, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.

KOMENTÁŘ - spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, březen 2024

Důvěra v české ekonomice v březnu vzrostla a dostala se na nejsilnější úroveň od loňského května. Důvěra se zlepšila jak mezi spotřebiteli, tak ve většině sektorů na straně podnikatelů: jedinou výjimkou bylo stavebnictví, kde důvěra klesla na tříměsíční minimum. Velmi dobrou zprávou, plynoucí z březnového průzkumu, je další pokles cenových očekávaní v české ekonomice, jenž byl patrný mezi spotřebiteli a napříč většinou sektorů v rámci průzkumu mezi podnikateli

KOMENTÁŘ - ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 20. března 2024

Bankovní rada na svém březnovém zasedání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu: repo sazbu na úroveň 5,75 %. Šlo o stejný rozsah snížení úroků jako na předchozím zasedání bankovní rady na počátku února a na finančním trhu očekávání snížení sazby o půl procentního bodu drtivě převažovalo. Inflace v české ekonomice klesá rychleji, než se čekalo, když již v únoru dosáhla úroveň dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Samotný vývoj inflace nabízí argumenty i pro výraznější snížení sazeb než o půl procentního bodu v jednom kroku, k určité zdrženlivosti v tomto ohledu naopak vybízí oslabení koruny, pozorované po únorovém snížení úroků.

KOMENTÁŘ - ceny výrobců/PPI, ČR, únor 2024

Únor hlásí zmírnění meziročního poklesu výrobních cen v tuzemském průmyslu i zemědělství. V průmyslu se meziroční pokles výrobních cen v únoru zmírnil z 1,8 % na 0,9 %, zatímco trh očekával pokles o 1,3 %. Zemědělství hlásí zmírnění meziročního propadu výrobních cen, z 19,8 % na 18,7 %. Zmírnění tempa meziročního poklesu výrobních cen není překvapením.

KOMENTÁŘ - průmyslová výroba, ČR, leden 2024

Tuzemský průmysl hlásí slabší vykročení do letošního roku, než jaké se očekávalo. V meziročním vyjádření průmyslová výroba stagnovala, když analytické průzkumy očekávaly meziroční růst 2,0 %. V meziměsíčním vyjádření výroba v lednu klesla o 2,3 % a k poklesu se vrátily také nové průmyslové zakázky. Situace v tuzemském průmyslu zatím zůstává vratká, což naznačují také průzkumy důvěry, jež provádí Český statistický úřad, anebo průzkumy PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

KOMENTÁŘ - průměrná mzda v ekonomice, ČR, 4Q 2023

Průměrná nominální mzda v české ekonomice v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,3 %, což byl nejslabší meziroční nárůst nominální mzdy od třetího čtvrtletí 2022. Průměrná reálná mzda, tedy mzda očištěná o inflaci, v loňském závěrečném čtvrtletí meziročně klesla o 1,2 %. Mzdový růst vykázaný za loňské závěrečné čtvrtletí byl velmi blízko očekávání jak z pohledu finančního trhu, tak z pohledu prognózy ČNB. Zároveň lze očekávat, že počínaje letošním prvním čtvrtletím začne reálná mzda růst.

KOMENTÁŘ - HDP ČR, detailní údaje, 4Q 2023 a celý rok 2023

Detailní a zpřesněná statistika o výkonu české ekonomiky potvrzuje, že HDP v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl mezikvartálně o 0,2 % a meziročně klesl o 0,2 %. Mezikvartální růst HDP byl v závěru roku 2023 tažen zahraničním obchodem, investičními výdaji a spotřebou domácností. Za celý rok 2023 byl potvrzen pokles HDP v rozsahu 0,4 %.

KOMENTÁŘ - ceny výrobců/PPI, ČR, leden 2024

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zahájily letošní rok meziročním poklesem, jenž v lednu činil 1,8 %, v souladu s očekáváním finančního trhu. Šlo o první meziroční pokles výrobních cen v průmyslu od listopadu 2020, přičemž k tomuto vývoji přispěl meziroční pokles cen jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v těžbě a dobývání a u výroby elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu.

KOMENTÁŘ - inflace, ČR, leden 2024

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: na úrovni 2,3 % je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 % na úroveň 2,3 %, přispěl zejména vývoj cen energií pro domácnosti a ceny potravin, zpomalení meziročního cenového růstu bylo ale patrné i u řady dalších položek spotřebního koše. Inflace může dosáhnout úroveň dvouprocentního inflačního cíle již v průběhu letošního druhého čtvrtletí a následně může pod dvouprocentní úroveň dokonce klesnout. Výrazný pokles inflace je dobrou zprávou pro tuzemské domácnosti, neboť kombinace nízké inflace a relativně solidního růstu průměrné nominální mzdy povede k růstu reálných příjmů, což by letos mělo vést k růstu spotřeby domácností v české ekonomice. Zároveň data o lednové inflaci potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB, na což ovšem hned po zveřejnění dat o inflaci reagovala koruna oslabením, až do oblasti 25,50 za euro.

KOMENTÁŘ - ČNB – tisková konference bankovní rady, 8. února 2024

ČNB na tiskové konferenci po dnešním zasedání vyslala do trhu vzkaz, že úrokové sazby budou dále klesat a z vyznění nové prognózy lze očekávat, že bankovní rada může i na dalších zasedáních snižovat úroky o půl procentního bodu v jednom kroku, přičemž ve hře může být i výraznější snížení sazeb.

KOMENTÁŘ - ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 8. února 2024

Bankovní rada na svém prvním letošním měnovém zasedání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu: repo sazbu na úroveň 6,25 %. Finanční trh byl rozdělen v názoru, jak výrazně ČNB na únorovém zasedání úroky sníží: převažovaly sázky na snížení úroků o čtvrt procentního bodu, nezanedbatelná skupina analytiků ale čekala snížení o půl procentního bodu.

KOMENTÁŘ - nezaměstnanost, ČR, leden 2024

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v lednu vzrostla z 3,7 % na 4,0 % a mírně tak překonala očekávání trhu. Meziměsíční nárůst míry nezaměstnanosti je pro začátek kalendářního roku typický. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla o 0,1 procentního bodu, což byl první meziroční nárůst míry nezaměstnanosti od loňského září, Míra nezaměstnanosti se v lednu vyšplhala na nejvyšší úroveň od dubna 2021, letošní leden či únor by však měly představovat lokální maximum a v dalších měsících by míra nezaměstnanosti v české ekonomice měla klesnout.

KOMENTÁŘ - maloobchodní tržby, ČR, prosinec 2023

Prosincová data, mapující situaci v tuzemském maloobchodě, opět příjemně překvapila: meziroční růst tržeb na úrovni 1,6 % je lepší výsledek, než trhem očekávaných 0,7 %. Sezónně očištěná data hlásí pro prosinec třetí meziměsíční nárůst maloobchodních tržeb v řadě: jinými slovy, meziroční růst maloobchodních tržeb byl vykázán ve všech třech měsících loňského závěrečného čtvrtletí. Za celé závěrečné čtvrtletí loňského roku vykázaly meziroční tržby mírný meziroční růst, o 0,1 %, což byl první meziroční růst za kalendářní čtvrtletí jako celek od prvního čtvrtletí 2022.

KOMENTÁŘ - průmyslová výroba, ČR, prosinec 2023

Tuzemský průmysl hlásí pro závěrečný měsíc loňského roku poměrně slušný finiš. Průmyslová výroba v prosinci po očištění o kalendářní vlivy meziročně klesla o 0,7 %, sezónně očištěný údaj hlásí silný meziměsíční nárůst výroby o 2,8 %. Dobrou zprávou je také skutečnost, že nové průmyslové zakázky vykázaly v prosinci druhý meziroční růst v řadě, přičemž růst zrychlil z listopadových 0,2 % na 0,9 %.

KOMENTÁŘ - PMI ve zpracovatelském průmyslu, leden 2024

Lednový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl zlepšení celkového PMI indikátoru, v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni rovných 43 bodů ovšem PMI indikátor setrvává v oblasti, jež signalizuje pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Průzkum hlásí pokračující pokles výroby i nových objednávek, brzdou pro oživení tuzemského zpracovatelského sektoru je trvající slabost průmyslu v Německu. Dobrou částí lednového průzkumu je nicméně optimističtější výhled tuzemského zpracovatelského sektoru na příštích dvanáct měsíců, neboť míra optimismu se na počátku letošního roku vyšplhala na své pětiměsíční maximum.

KOMENTÁŘ - HDP ČR, předběžný odhad, 4Q 2023 a celý rok 2023

Česká ekonomika dle předběžných údajů vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %. Předběžný odhad výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí vyšel zcela v souladu s očekáváním trhu, mezikvartální růst HDP byl mírně nad predikcí ČNB. Za celý rok 2023 vykázal HDP pokles 0,4 %, v souladu s naším očekáváním. Pro letošní rok očekáváme, že se česká ekonomika vrátí k celoročnímu růstu HDP, jenž by mohl činit celých 1,5 %.

KOMENTÁŘ - PMI průzkum, eurozóna, leden 2024 – předběžný výsledek

Lednový PMI průzkum signalizuje mírné zpomalení poklesu aktivity v ekonomice eurozóny, situace ale stále zůstává křehká. Kompozitní PMI indikátor v lednu dle předběžných výsledků průzkumu vzrostl ze 47,6 na 47,9 bodu, což představuje šestiměsíční maximum, zároveň ale průzkum i nadále signalizuje ekonomický pokles. V metodice PMI průzkumu je úroveň padesáti bodů dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Lednový PMI průzkum zároveň hlásí nárůst cenových tlaků v sektoru služeb, což je z pohledu Evropské centrální banky argument proti brzkému snížení úroků.

KOMENTÁŘ - spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, leden 2024

Důvěra v české ekonomice v lednu přerušila sérii zlepšování, kterou zaznamenala ve všech měsících loňského závěrečného čtvrtletí. Důvěra v české ekonomice v lednu klesla na čtyřměsíční minimum, tahounem poklesu byla slabší důvěra mezi podnikateli, především v průmyslu. V případě spotřebitelů se důvěra naopak po dvou předchozích poklesech v lednu vydala ke zlepšení a dle našeho názoru bude díky nižší inflaci prostor pro zlepšení nálady mezi spotřebiteli i v dalších měsících. Velmi dobrou zprávou, plynoucí z lednového průzkumu, je pokles cenových očekávaní v české ekonomice, jenž byl patrný napříč všemi sektory a zejména pak ve službách, v maloobchodu a mezi spotřebiteli.

KOMENTÁŘ - maloobchodní tržby, ČR, listopad 2023

Listopadová statistika maloobchodních tržeb příjemně překvapila: meziroční růst tržeb na úrovni 0,9 % představuje o dost lepší výsledek, než trhem očekávaný pokles o 1,6 %. Sezónně očištěná data hlásí pro loňský listopad druhý meziměsíční nárůst maloobchodních tržeb v řadě. Po dosti slabém třetím čtvrtletí tak data za říjen a listopad hlásí pro závěrečné čtvrtletí loňského roku mnohem lepší obrázek co se týče maloobchodních tržeb a zřejmě i celkové spotřeby domácností.