Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Pohl: Zařazení Česka do indexů rozvíjejících se trhů JPMorgan je pro české dluhopisy příznivou zprávou

Zařazení České republiky do indexů rozvíjejících se trhů od americké investiční banky JPMorgan Chase je příznivou zprávou pro české dluhopisy. Podle makroekonomického analytika Generali Investments CEE Martina Pohla se tím otevírá přístup k nové skupině investorů, kteří sledují indexy sestavované JPMorgan.

foto_JP_Morgan

Americká investiční banka JPMorgan vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je od dubna mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí GBI-EM.  

“Zařazení České republiky do indexů JP Morgan rozvíjejících se trhů je příznivou zprávou pro české dluhopisy. Otevírá se tím přístup k nové skupině investorů, kteří sledují indexy sestavované JPMorgan,” říká makroekonomický analytik Generali Investments CEE Martin Pohl.  

Primární příčinou tohoto rozhodnutí je výrazné oslabení kursu české měny vůči americkému dolaru k čemuž významně přispěla sama ČNB zavedením kursového závazku vůči euru v roce 2013. To spolu s posílením dolaru vůči euru a ostatním světovým měnám vedlo k poklesu českého HDP na hlavu v dolarovém vyjádření pod úroveň požadovanou investiční bankou JPMorgan pro rozvinuté trhy. 

Stabilní zdroj poptávky po českých dluhopisech 

Důsledky pro české trhy jsou zásadní. “Sama banka odhaduje objem prostředků navázaných na  klíčový index GBI-EM Global Diversified na 207 miliard dolarů. Podíl České republiky 3,3 % odpovídá 6,83 miliardám dolarů potenciálních investic, tj. téměř 175 miliardám korun nebo-li 31 % objemu emisí dotčených dluhopisů,” vysvětluje Pohl s tím, že pozitivní reakce na sebe podle něj nenechala dlouho čekat. Výnos pětiletého dluhopisu klesá o 10 bazických bodů na 11 bazických bodů a výnos desetiletého dluhopisu poklesl o pět bazických bodů na 62 bazických bodů.  

“Zájem zahraničních dluhopisů potrvá i v následujících měsících, neboť k navyšování podílu českých vládních dluhopisů bude docházet v průběhu třech měsíců s počátkem 28. dubna. Nicméně část investorů mohou odradit nízké úrokové sazby na českém trhu a mohou vyčkávat na pro ně příznivější situaci, která by se mohla objevit například v souvislosti s exitem ČNB. Z hlediska dlouhodobého by měli být indexoví investoři stabilním zdrojem poptávky po českých dluhopisech, což určitě uvítá ministerstvo financí,” odhaduje makroekonomický analytik Generali Investments CEE Martin Pohl. 

Příliv dalšího zahraničního kapitálu ale podle Pohla zároveň znamená tlak na posílení české koruny. “To za situace platného kursového závazku přinutí ČNB navýšit objem intervencí na devizovém trhu a dále navýšit objem devizových rezerv z lednových 2611 miliard korun,” dodává Martin Pohl.