Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Investice 2016: Úspěšný rok těžařů a překvapivá jízda Monety na pražské burze

Rok 2016 se z hlediska investic zařadí mezi úspěšné. Dařilo se akciím na vyspělých i rozvíjejících se trzích. Na úrovni sektorů rostli těžaři a bankovní tituly, zatímco farmaceutické a biotechnologické společnosti, které kralovaly žebříčkům výkonností v minulých letech, v roce 2016 zaostávaly.

obr_rok_2016


Uplynulý rok 2016 můžeme považovat z hlediska investic za úspěšný. Měnili se ale vítězové a poražení, kdy předchozí tahouni - farmaceutické a biotechnologické tituly - tak trochu ztrácely dech. Naopak pět let poklesu přerušily komodity, když se především pod taktovkou ropy vydaly vzhůru. Ve zhodnocování pak pokračovaly kreditní investice. Výrazný obrat předvedly především akcie komoditně orientovaných zemí v čele s Kazachstánem, Brazílií, Ruskem a Kanadou. 

V roce 2016 sehrálo důležitou roli několik faktorů: 

  • Obrat na cenách ropy, který přišel už v prvních týdnech roku 2016. Růst cen ropy následně podpořil akcie těžařů a pomohl inflaci, což bude mít vliv na měnovou politiku centrálních bank, a v neposlední řadě dopad na výkon ekonomik ropných exportérů.
  • Politické události:

Brexit → formální jednání o vystoupení Spojeného království z EU budou zahájena až v 1. čtvrtletí 2017 a toto téma se tak může na finanční trhy v průběhu roku 2017 vrátit.

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA → spekulace na silnější růst ekonomiky USA.

  • Poměrně slušný a stabilizovaný růst ekonomiky eurozóny v průběhu celého roku 2016 a obecně pozitivní signály napříč globální ekonomikou ve druhé polovině roku (to má souvislost i s prozatímním opadnutím obav ohledně důsledků Brexitu).
  • Nastavení měnové politiky a její dopad na měnové kurzy a ceny dluhopisů.

Na globální úrovni jde zejména o odchýlení mezi měnovou politikou v eurozóně (další uvolňování politiky ECB) a v USA (zpřísnění politiky FEDu na prosincovém zasedání a zejména očekávání dalšího růstu úroků FEDu v roce 2017) → posílení USD vůči EUR i vůči celému koši měn.

Vize zpřísňování měnové politiky FEDu měla negativní dopad na ceny vládních dluhopisů v USA i na ceny dluhopisů napříč globálními trhy, středoevropský region nevyjímaje.

Překvapení roku 2016:

⬆ Vstup Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) na pražskou burzu.

Bravurně zvládnutý primární úpis v americkém stylu včetně následných zrychlených úpisů, v nichž se GE Capital zbavila i zbývajícího podílu, přinesl novou likviditu a investorům příjemné zhodnocení vložených prostředků.

⬆ Ukázkovou otočku předvedly těžařské tituly.

Hluboké propady předešlých let vystřídal raketový růst, ten nezřídka dosahoval stovek procent.

⬆ Pozitivně překvapily akcie jako celek.

Především americké - od nich si přitom analytici příliš neslibovali s ohledem na relativně vysoké ocenění a anemický růst zisků. Silné růstové momentum akciového trhu podtrhla rychlost, s jakou se vzpamatoval z hlubokého propadu z úvodu roku, výprodejového šoku po Brexitu, překvapivého vítězství Trumpa i italského referenda.

⬆ Investice do ruských aktiv → zasloužené výnosy investic do ruských akcií, dluhopisů i měn.

⬇ Negativním překvapením byl kromě Brexitu neúspěšný, červencový pokus o vojenský převrat v Turecku.

Následky budou mít dlouhodobý charakter a nad dalším směřováním země, která do té doby byla mezi rozvíjejícími se trhy vnímána za jednoznačného favorita, se vznáší mnoho otazníků. 

Vítězové a poražení roku 2016 na pražské burze:

⬆ Unipetrol, Fortuna, Stock Spirit a nováček Moneta Money Bank

⬆ Zajímavé dividendové výnosy → Pegas Nonwovens, Philip Morris CR

⬇ Vienna Insurance Group, Komerční banka

 

Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE