Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Evropská dluhová krize? Nepřehlížejme USA a Japonsko

Autor Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Spojené státy americké drží úrokové sazby na minimu. Jejich zvýšení by USA totiž dostalo do dluhové spirály. Ve stejné situaci je Japonsko.

Graf znázorňuje vývoj úrokových sazeb (spojnicový graf) a výši úroků (sloupcový graf) z amerického dluhu za posledních 35 let. Růst úroků v absolutní výši má rostoucí trend. V roce 1975 USA zaplatily úrok z dluhu méně než 50 mld. USD, tak v roce 2011 je to již desetkrát více - celkem 454 mld. USD. Přitom je důležité si všimnout, že úrokové sazby neustále klesaly až na historické minimum. Hlavní důvod proč americká centrální banka drží úrokové sazby tak nízko je ten, že uvolněnou monetární politikou chce FED stimulovat hospodářství a pomoci komerčním bankám sanovat své rozvahy. Dalším důvodem je odlehčení veřejných financí, které se dostaly již za hranici únosnosti. Jakékoliv zvýšení sazeb by totiž poslalo USA do dluhové spirály.

Mluvit tedy o evropské dluhové krizi by tedy nebylo konzistentní. Protože červená kontrolka nebliká pouze v Evropě, ale i v USA a také v Japonsku, které má největší poměr dluhu k HDP na světě.USA
Vývoj úrokových sazeb a celkového dluhu USA