Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Další zvyšování sazeb v USA? V nejbližší době téměř vyloučeno

Akcie se otočily k růstu. Díky příznivější obchodní politice, cenám komodit i výsledkům společností. Další zvyšování úrokových sazeb v USA je v nejbližších měsících téměř vyloučené.

Příležitosti:

  • Americká centrální banka (FED) de facto ukončila normalizaci úrokových sazeb a prezentovala neutrální výhled do budoucna. Další zvyšování úrokových sazeb je tak v nejbližších měsících téměř vyloučené. Vzrostla pravděpodobnost, že nynější základní úrokové sazby FEDu 2,25 až 2,50 % budou představovat i konec současného cyklu. FED navíc deklaroval svou ochotu využívat bilance v situacích, kdy dojde k vyčerpání prostoru pro stimulaci ekonomiky skrze snižování úrokových sazeb.
  • Tzv. shutdown, během něhož byla řada institucí v USA zavřená, dosáhl historického rekordu 35 dní. Důvodem byl spor prezidenta Donalda Trumpa s demokraty o financování zdi na hranicích s Mexikem.

Hrozby:

  • Za celý rok 2018 vykázalo HDP eurozóny růst 1,8 % (oproti růstu o 2,4 % za rok 2017). Předstihové ukazatele ekonomické aktivity eurozóny indikují zpomalení mezičtvrtletního růstu HDP na 0,1 %. Kompozitní PMI indikátor (výrobní index nákupních manažerů sledující změny ekonomických podmínek v průmyslovém sektoru) v lednu klesl na rovných 51 bodů a je tak nejníže od července 2013. Pro letošní rok čekáme růst HDP eurozóny kolem 1,2 %.

Vyjednávání o obchodě a ochraně vlastnických práv mezi USA a Čínou zatím ke svému konci nedospěla, i přes několik vstřícných kroků z čínské strany (příslib nákupů amerických produktů, návrhy legislativy zlepšující ochranu duševního vlastnictví). Nenastane-li dohoda, dojde od dubna ke zvýšení cel na většinu dovozů z Číny z nynějších 10 na 25 %. Byly to právě zprávy z Číny, které dodaly další prorůstový impuls světovým trhům.

Ceny dluhopisů rostly 

Americké indexy si za leden 2019 připsaly přes 7 %. Pomohl jim průmyslový sektor, podpořený obchodní politikou, a energetické tituly rostoucí díky vyšší ceně ropy. Až 71 % z reportujících společností svými zisky v začínající výsledkové sezóně pozitivně překvapilo.

Hlavní evropský index posílil o 6,2 %, když ho ovlivnily především zprávy z USA. Očekávání růstu zisků se v Evropě oproti počátku roku snížilo. V CEE (+5,6 %) jsme pozorovali návrat k růstu akcií po prosincovém propadu, výjimkou bylo Rumunsko.

Ceny vládních dluhopisů v Německu a USA dále rostly. Na trh působily náznaky FEDu, že se růst jeho úroků zmírní. Vliv ale měly i obavy o ekonomickou kondici eurozóny. I středoevropské vládní dluhopisy vykázaly pozitivní výkon, čemuž napomohla nižší celková inflace a ve většině případů i výhled měnové politiky.

 

Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE