Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Další korekci na akciových trzích živil strach z obchodních válek i aféra Facebooku

Nižší inflace, kombinovaná s obavami z obchodních válek, vedla k růstu cen vládních dluhopisů. Zisky společností z indexu S&P 500 by letos měly podle analytiků růst o více než 19 %.

Příležitosti:
● Domácí ekonomika loni v posledním čtvrtletí rostla meziročně nadprůměrným tempem o 5,5 %. Český statistický úřad tak vylepšil původního odhady, a to především díky zpřesněným údajům ze sektoru vládních institucí.
● Nejnovější průzkumy naznačují, že ekonomika eurozóny pokračuje ve velmi zajímavém mezikvartálním růstu 0,6 procenta, což implikuje celoroční růst 2,4 %.
● Zisky společností z indexu S&P 500 by letos měly podle analytiků růst o více než 19 %. Fundament společností je velice zdravý, což by měla potvrdit nadcházející výsledková sezona (především pokud jde o americké společnosti).

Hrozby:
● Americký prezident Donald Trump pokračuje v konfrontační obchodní politice. V uplynulých dnech ohlásil další pokus o zavedení cel na dovoz čínského zboží, a to v hodnotě cca 100 mld. USD. Jde o druhé kolo celní války zejména mezi USA a Čínou. Evropská komise usiluje o zklidnění situace, nyní vede jednání na vysoké úrovni.
● Poté, kdy USA rozšířily sankční seznam Rusů a ruských subjektů, roste napětí i na politické scéně. Zařazení na černou listinu znamená, že americké úřady dotčeným osobám a společnostem zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou, a americké firmy nesmějí s těmito subjekty nijak spolupracovat. Tento krok výrazně znejistí investory. A to i tehdy, kdy nejde o sankcionované společnosti. Nikdo totiž netuší, zda a případně o jaké společnosti se tento seznam bude dále rozšiřovat.

Ceny vládních dluhopisů rostly

Březen se nesl ve znamení dalšího propadu akcií. Poté, kdy proti sobě USA a Čína uvalily cla, obavy z potenciální obchodní války zesílily. K nepříznivým faktorům patřily též poklesy technologických titulů spojené s porušením ochrany údajů společností Facebook. S&P 500 nakonec ztratil 2,7 %, srážen byl především poklesy sektorů financí, materiálů a technologií.

Evropa (-2,3 %) a Asie (Šanghajský index -2,8 %) padaly pod vlivem dění v USA. V našem regionu setrvaly Česko (+0,3 %) a Rumunsko (+3,1 %) v zeleném, zatímco Polsko (-6,5 %) pokračovalo v prudkém sestupu. Fundament společností zůstává silný v USA i Evropě, nicméně tržní sentiment může i nadále vykazovat výkyvy.

Ceny vládních dluhopisů rostly jak na globálních trzích, tak v našem regionu, a to navzdory zvýšení úroků americkým FEDem. Vliv měly obavy z obchodních válek a případného dopadu na hospodářský růst, v Evropě pak i nižší inflace. Zpomalení cenového růstu, zejména potravin, se týká i české ekonomiky. Meziroční inflace v Česku v únoru činila 1,8 % a dostala se tak pod dvouprocentní cíl centrální banky – poprvé od listopadu 2016. ČNB v březnu ponechala svou repo sazbu beze změny na úrovni 0,75 % a konstatovala, že inflační data za první letošní měsíce představují riziko ve směru slabšího růstu cenové hladiny. Úroky ČNB by tak ve druhém čtvrtletí měly zůstat stabilní.

 

Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investmenst CEE