Vámi povolená cookies si můžete zablokovat ZDE.

Co přinese zvolení Donalda Trumpa finančním trhům? Jaké změny nastanou v mezinárodní politice?


obr_vitez_Trump


  • Trhy se z prvotní negativní reakce na nečekané vítězství Donalda Trumpa rychle zotavily.
  • Jeho zvolení nepovažujeme za zásadní zlom pro vývoj trhů a pro americkou ekonomiku.
  • Klíčovým bodem Trumpova ekonomického programu je radikální snížení daní, které by vedlo k růstu rozpočtových deficitů.
  • Očekáváme snahy o demontáž Obamovy reformy zdravotnictví, uvolnění regulace a pravidel na ochranu životního prostředí.
  • Trumpovy plány na změnu obchodních dohod či zavedení ochranářských opatření se mohou ukázat jako obtížně prosaditelné.
  • Nevidíme zásadní bezprostřední implikace pro náš region, mimo možných přelivů z amerických akciových trhů.
  • Rusko by mohlo profitovat z případného uvolnění sankcí a vypovězení dohody o jaderném odzbrojení s Íránem.


A je to tu! Nečekaným vítězem amerických prezidentských voleb se stal Donald Trump. Republikánům se navíc podařilo udržet kontrolu nad Kongresem. Trhy na překvapivý výsledek zareagovaly negativně, pravděpodobnost vítězství Hillary Clintonové se totiž zdála být mnohem vyšší.

Po prvotním propadu jsme nicméně mohli pozorovat rychlé zotavení trhů. Pouze s několika významnými výjimkami, jako jsou mexické peso či americké vládní dluhopisy. Některé sektory akciového trhu (např. farmacie) dokonce zareagovaly prudkým růstem, měly by totiž z politiky nového amerického prezidenta profitovat.

Zvolení Donalda Trumpa je významnou události, nepovažujeme to ale za zásadní zlom ve vývoji trhů a americké ekonomiky.

  1. Trumpův ekonomický program je ve většině bodů v souladu s tradičními republikánskými prioritami, jako jsou nižší daně, omezení regulace a vyšší výdaje na obranu a infrastrukturu.
  2. Pro řadu svých kontroverzních návrhů patrně nenajde podporu uvnitř Republikánské strany. Očekáváme, že Trump bude muset zredukovat především rozsah ohlášeného snížení daní a ustoupit od protekcionistické obchodní politiky.
  3. Prezident je hlava exekutivy a jeho možnosti jsou značně omezeny americkou ústavou, Kongresem a soudy. Na druhou stranu mu republikánský Kongres dává šanci na prosazení velké části jeho programu.
  4. Donald Trump je známý svou názorovou flexibilitou a nevypočitatelností. Opuštění či redukce řady jeho návrhů mu určitě nebude dělat zásadní problém. Nicméně nejistota s tím spojená bude omezovat výkonnost trhů v následujících týdnech a měsících.

Z hlediska možného dopadu na trhy a ekonomiku považujeme za nejvýznamnější bod jeho ekonomického programu radikální snížení daní, ze kterého by těžily zejména firmy. Pomohlo by ale samozřejmě i bohatým Američanům. Nezávislé a respektované Committee for a responsible Federal Budget odhadlo celkové náklady Trumpem odhadovaných změn daní a výdajů na 5,3 bilionu dolarů. To by zvýšilo v následujících deseti letech dluh americké vlády o 20 procentních bodů na 105 % HDP oproti scénáři založeném na současné legislativě. Není divu, že americké dluhopisy zareagovaly na Trumpovo zvolení negativně, a to růstem výnosů o 10 bazických bodů na 1,9 % (splatnost 10 let). Deutsche Bank odhadla potenciál k růstu výnosů až na 40 bazických bodů. My tyto odhady považujeme za nadsazené, protože je nepravděpodobné, že se Trumpovi podaří všechny plány zrealizovat.

Na straně výdajů Trump navrhuje úspory v chodu vládních agentur a naopak výrazné navýšení výdajů na obranu a investice do infrastruktury, což podpoří firmy z těchto sektorů a rovněž poptávku po komoditách. Vyšší výdaje spolu se snížením daní implikují uvolnění fiskální politiky, které bude zohledněno v návrhu rozpočtu na příští fiskální rok, který začíná v říjnu 2017. Pro konec roku 2017 a rok 2018 tedy můžeme počítat s významným fiskálním impulsem, i když multiplikační efekty Trumpem navrhovaného snížení daní budou poměrně malé. Pro spotřebitelskou poptávku jsou plány Trumpa spíše špatnou zprávou. Omezení veřejného sektoru a rovněž imigrace se na spotřebitelské poptávce projeví negativně.

Ostatní návrhy Trumpa jsou významné spíše z mikroekonomického hlediska. Hlavní obětí změny v Bílém domě může být Obamova reforma zdravotnictví. Na případném obratu v této oblasti by profitovaly zejména farmaceutické firmy, jejichž marže jsou v důsledku reformy pod tlakem. Tradičním republikánským tématem je i uvolnění regulace a také méně přísná pravidla ochrany životního prostředí. To by mělo být příznivé pro regulovaná odvětví včetně bank a tradiční zdroje energií v čele s uhlím.

Zahraniční politika a její dopady

Za problematické považujeme Trumpovy plány na změnu obchodních dohod či zavedení ochranářských opatření. Domníváme se, že v této oblasti narazí jednak přímo v Republikánské straně, ale i na omezení vyplývající z mezinárodních závazků USA.

Důležité ekonomické důsledky může mít i zahraniční politika nové administrativy. Trump opakovaně kritizoval jadernou dohodu s Íránem. Její oficiální zpochybnění by mohlo vyvolat obavy o osud íránských dodávek na trh s ropou a zvýšit cenu ropy na světových trzích. To by nahrávalo Rusku, které může dále těžit z případného uvolnění tlaku ze strany USA na udržení či dokonce zpřísnění sankcí západních zemí vůči Rusku.

Pro náš region nevidíme žádné zásadní bezprostřední implikace kromě možných přelivů z amerických akciových trhů. Výjimku představuje Rusko, pro které je Trumpovo zvolení příznivou zprávou. To by se změnilo, kdyby nejistota spojená s nástupem Trumpa vedla k výraznému zpomalení růstu americké ekonomiky. To ale nepovažujeme za pravděpodobné vzhledem k tomu, že by měl brzy po jeho nástupu následovat výrazný fiskální impuls. Na případné zpomalení růstu by navíc mohl zareagovat FED odložením zvyšování úrokových sazeb. Ostatně další směřování měnové politiky považujeme za důležitější faktor pro trhy, než samotné zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE 

 

Mohlo by vás dále zajímat:

Webinář - Aktuality z finančních trhů: pátek 11.11. od 10 h

Chcete vědět, jak se výsledky amerických prezidentských voleb promítly do obchodování nejen na Wall Street? Zajímá vás, jaký vliv má zvolení Donalda Trumpa na vývoj na ostatních světových finančních trzích?

Postačí vám jen připojení k internetu a naši portfolio manažeři vám poskytnou souhrnný komentář k tomu nejzajímavějšímu, co se aktuálně na trzích děje. Prostřednictvím online chatu se můžete ihned ptát na to, co vás zajímá.

Webinář proběhne tento pátek 11.11. a povede jej portfolio manažer Daniel Kukačka.

Vstupte do naší online místnosti, která vám bude daný den od 10:00 zpřístupněna.

  • Postačí vyplnit jméno a kliknout na tlačítko "Vstoupit".